Rozoom | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Dlaczego liście są zielone a krew czerwona?
Tags Rozoom

Dlaczego liście są zielone a krew czerwona?

Jak to się dzieje, że widzimy kolory? W jaki sposób one powstają i czym są? Co decyduje o tym, że poszczególne przedmioty mają właśnie taką, a nie inna barwę – krew czerwoną, liście zieloną, a niebo niebieską? Prawdopodobnie każdy zadawał sobie kiedyś takie lub podobne

Krótko i węzłowato. Jak działa respirator?
Tags Rozoom

Krótko i węzłowato. Jak działa respirator?

Podłączenie do respiratora może być dla pacjenta trudnym przeżyciem. Ale mimo tego trzeba wyraźnie podkreślić, że respirator to urządzenie, które uratowało i uratuje życie wielu ludzi. Dzięki postępowi w medycynie, dzięki nauce! Chrońmy się jednak teraz, by nie musieć z niego korzystać!

Krótko i węzłowato.  Najlepsza woda do picia, cz. 2
Tags Rozoom

Krótko i węzłowato. Najlepsza woda do picia, cz. 2

Jak twardość wody wpływa na nasze zdrowie oraz co mętność wody mówi o jej jakości? Między innymi na te pytania odpowiadaliśmy w pierwszej części tekstu. Ale woda w kranach ma jeszcze trochę tajemnic do odkrycia. Na przykład tych związanych z mikroorganizmami, które w niej bytują.

Krótko i węzłowato.  Najlepsza woda do picia, cz. 1
Tags Rozoom

Krótko i węzłowato. Najlepsza woda do picia, cz. 1

Do prawidłowego funkcjonowania dorosły człowiek potrzebuje w ciągu dnia około 30 ml wody na 1 kg masy ciała. Utrata wody powyżej 20 % masy ciała może spowodować śmierć, dlatego tak ważne jest, aby przyjmować jej odpowiednią ilość. Skąd jednak mamy wiedzieć jaka woda jest dla

Krótko i węzłowato. Drożdże w kuchni
Tags Rozoom

Krótko i węzłowato. Drożdże w kuchni

Drożdże, czyli jednokomórkowe grzyby, są jednym z głównych składników chleba. Wytwarzają dwutlenek węgla, który powoduje, że pieczywo przybiera charakterystyczną, napowietrzoną strukturę. Oto bliższe spojrzenie na to, skąd się biorą drożdże i jaki jest mechanizm ich działania.

Krótko i węzłowato. Syrop glukozowo-fruktozowy
Tags Rozoom

Krótko i węzłowato. Syrop glukozowo-fruktozowy

Słodycze – kto z nas ich nie lubi i nie podjada ze smakiem? To właśnie słodki smak pobudza mózg do produkcji serotoniny, nazywanej też hormonem szczęścia. Co nadaje cukierkom, ciastkom i napojom owocowym słodki smak? Składnikiem tym jest zazwyczaj syrop glukozowo-fruktozowy.

Return to top of page
Przejdź do treści