Skip links

Rozoom

Druga szansa. Po co nam upcykling?

Druga szansa. Po co nam upcykling?

Tom Hanks na bezludnej wyspie, uboga prowincja, czasy PRL, hobby lub wizje architekta. Co może być ich wspólnym mianownikiem? To twórcze przerabianie przedmiotów, robienie czegoś z niczego, zmienianie zastosowania, funkcji albo zwykłe przeobrażanie odpadów.

Nauka w sztuce. Astronom, geograf, a może…? cz.2

Nauka w sztuce. Astronom, geograf, a może…? cz.2

Niderlandy, miasto Delft. Mistrz Johannes Vermeer maluje dwa dzieła przedstawiające szczególny moment pracy naukowej – olśnienie, natchnienie, odkrycie tajemnicy. Gdy powiążemy je z Delft i osadzimy w konkretnych czasach, może wydawać się, że bohaterem tych obrazów jest…

Trzy miejsca zmartwychwstania

Trzy miejsca zmartwychwstania

Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie, według tradycji, zbudowano w miejscu groty, do której złożono ciało Jezusa Chrystusa. To dla Chrześcijan miejsce, które wprost wiąże się z powstaniem ze świata zmarłych. Gdyby jednak rozszerzyć pojęcie „zmartwychwstania” do wskrzeszania w pamięci i świadomości współczesnych, to takich miejsc jest wiele. Zapraszam na podróż do kilku z nich.

448 lat podmorskiej żeglugi

448 lat podmorskiej żeglugi

To niezwykłe, uświadomić sobie, że gdzieś tam w oceanie wciąż pływa stworzenie, które mogło być świadkiem i założenia Nowego Jorku (1624 r.) i późniejszej o ponad trzysta lat – II Wojny Światowej.

Return to top of page
Skip to content