Ułatwienia dostępu

Małopolska
Odkryj to!
Logo Cogiteon

Cel powstania Cogiteonu

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury o charakterze innowacyjnym, której celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Cogiteon będzie rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia.

Swoim profilem będziemy odróżniać się od funkcjonujących już w regionie instytucji naukowych i edukacyjnych, czy też muzeów. Naszym zadaniem będzie wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej. Będziemy silnie podkreślać swój regionalny charakter – unikalną tożsamość i potencjał Małopolski.

 Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie miejscem niezwykłym – inspirującym, nowoczesnym i zapadającym w pamięć. Chcemy, aby każdy, kto je odwiedzi, pokochał naukę i rozbudził w sobie ciekawość świata.

Gdzie i kiedy?

Budynek
Wizualizacja przedstawiająca z lotu ptaka nowy budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
Wizualizacja przedstawiająca dziedziniec nowego budynu Cogiteonu. Z prawej i lewej widoczne szklane elewacje.

Otwarcie w 

0

Siedziba Cogiteonu od 2021 roku powstaje w Krakowie przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

"Człowiek i jego marzenia" to tytuł głównej wystawy stałej. Całość będzie obejmować ponad sto eksponatów interaktywnych, podzielonych na pięć sekcji tematycznych. Poszczególne urządzenia będą rozwijać zagadnienia związane m.in. z budową organizmu człowieka, funkcjonowaniem społeczeństw, odkrywaniem świata, przyrodą, technologią i kreatywnością.

Oprócz wystawy stałej elementami projektu są:

  • laboratoria i pracownie tematyczne (Laboratoria: Przyrody, Cząstek, Reakcji, Smaków oraz Pracownie: Techniki, Innowacji),
  • przestrzeń wystaw czasowych, sale konferencyjne, strefy pokazów popularnonaukowych, restauracja, kawiarnia,
  • pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród na dachu,
  • park w którym będzie 296 drzew oraz naukowy plac zabaw z eksponatami plenerowymi.


Chcemy angażować mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką i edukacją, by aktywnie poznawali świat i zmieniali go na lepsze.

Stworzymy rozpalającą umysły przestrzeń wspólnego doświadczania, tworzenia, dialogu i edukacji przez całe życie.

Powstaną tu inicjatywy związane z nauką oparte na pasji, myśleniu bez żadnych ograniczeń i wykorzystujące synergię płynącą ze współpracy ludzi o odmiennych zainteresowaniach i doświadczeniach.

Będziemy oferować nowoczesne narzędzia, przestrzenie i możliwość intelektualnych spotkań.

 

Wizualizacja przestawiająca fragment parku obok budynku Cogiteonu. W tle widoczna elewacja centrum.

Nasza misja

Logo

Nasze
główne cele!

0
Kształtowanie postawy otwartości, aktywności i ciekawości świata.
0
Budowanie pozytywnego stosunku do nauki, pogłębianie wiedzy naukowej i zachęcanie do wykorzystania jej na co dzień.
0
Wyszukiwanie i rozwijanie talentów oraz kompetencji z wykorzystaniem nauki jako narzędzia lub inspiracji.
0
Wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej.
0
Prezentowanie nauki aktualnej, obiektywnej i powiązanej z życiem odbiorców w sposób atrakcyjny i oryginalny w formie i tematyce.
Logo Cogiteon

Cogiteon powstaje z myślą o potrzebach mieszkańców Małopolski. Zajęcia prowadzone w specjalistycznych laboratoriach i pracowniach będą wspierać i uzupełniać edukację szkolną. Dla przykładu: urządzenia CNC, drukarki 3D, wycinarki laserowe, generator Van de Graaffa, liofilizatory i dygestoria nie stanowią standardowego wyposażenia każdej szkolnej pracowni. W Cogiteonie będzie można z nich skorzystać. Możliwe, że niektórzy nasi goście zrobią to pierwszy raz w życiu. I o to chodzi!

 Zwiedzający wystawę, dzięki eksperymentowaniu i urządzeniom interaktywnym, poznają najważniejsze wątki związane z funkcjonowaniem człowieka. Biologia, działanie w zbiorowościach, poznawanie otaczającego świata czy przyszłość – to zagadnienia ważne dla każdego. Trudne tematy przedstawimy w prosty sposób. Oto nasza misja!  

Cogiteon będzie atrakcyjną alternatywą do miejsc typowo rozrywkowych i tradycyjnych muzeów. Takich instytucji, dostępnych przez cały rok, nie ma w Małopolsce aż tak wiele. Region, w którym działa wiele uniwersytetów, akademii i szkół wyższych zasługuje na własny ośrodek popularyzowania wiedzy.

Dokumenty

Statut Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie:
 

Regulamin Organizacyjny oraz program działania:
 

Plan Równości Płci:
 

#Cogiteon

Edukacja przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty

Cogiteon będzie rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia.

Nowoczesne sale konferencyjne

Nowoczesne sale konferencyjne


Logo strefy pokazów

Zapraszamy

Czekamy na Ciebie 
oraz Twoją rodzinę.

Cogiteon