Ułatwienia dostępu

Małopolska
Odkryj to!
Logo Cogiteonu

Kalendarium wydarzeń

Tworzymy historię.
Sprawdź najważniejsze daty z życia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

11 stycznia 2021 – Akademię Dzieci, czyli sale edukacyjne oraz ekspozycję o polskiej przyrodzie dla dzieci przedszkolnych, wyposaży firma Deko-bau, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargu.

19 maja 2021 – podpisanie umowy z firmą New Amsterdam z Krakowa na realizację scenografii oraz znacznej części eksponatów wystawy stałej “Człowiek i jego marzenia”. Do połowy lipca udało się wyłonić wykonawców wszystkich urządzeń. Dalsze umowy podpisano z: Arbuzz (Gdańsk), CNG System (Kraków), Induforce (Kraków), Group AV (Warszawa).

2 lutego 2021 – HOCHTIEF Polska S.A. został Generalnym Wykonawcą inwestycji w Czyżynach. Prace przygotowawcze w terenie ruszyły z końcem marca, a do końca roku prace konstrukcyjne objęły całą długość i szerokość obiektu.

grudzień 2020 – ogłoszenie 6 przetargów na wykonanie, dostawę i montaż eksponatów na wystawę stałą Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

2 lipca 2020 – ogłoszenie przetargu na Generalnego Wykonawcę. Do 21 września wpłynęło 11 ofert, a najkorzystniejszą z nich przedstawiła firma HOCHTIEF Polska S.A. W październiku Cogiteon uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę.

10 stycznia 2020 – wprowadzenie dźwiękowej wersji logo. Utwór skomponował Grzegorz Palka. 

27 września 2019 – wprowadzenie nowego logo oraz identyfikacji wizualnej centrum, zaprojektowanej w wyniku ogólnopolskiego konkursu przez Dobosz Studio z Poznania. Pod koniec 2020 roku identyfikacja wizualna uzyskała złotą, a logo srebrną nagrodę w międzynarodowym konkursie WOLDA (Worldwide Logo Design Award).

12 czerwca 2019 – ogłoszenie wyników konkursu na eksponat interaktywny. Najlepsza propozycja okazała się dziełem dwójki 16-latków, wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego w Słomnikach.

24 i 25 kwietnia 2019 – mieszkańcy Krakowa i Małopolski budowali własne eksponaty do centrum nauki. W warsztatach kreatywnych, zorganizowanych przez Cogiteon w Borku Fałęckim, uczestniczyło około 90 osób.

23 kwietnia 2019 – odbyła się akcja sprzątania terenu na którym powstaje budynek Cogiteonu. Pracownicy centrum z wolontariuszami zebrali 150 worków śmieci.

19 marca 2019 – Koza Nostra Studio z Krakowa wygrało konkurs na opracowanie wstępnej koncepcji scenografii wystawy stałej.

11 lutego 2019 – Na Rynku w Tarnowie odbyło się oficjalne otwarcie Wystawy Mobilnej Naukowiej. To pierwszy projekt edukacyjny Cogiteonu. Ekspozycja z urządzeniami poświęconymi powietrzu mieściła się w rozsuwanej naczepie. Do 18 czerwca zwiedziły ją 12 342 osoby, a 5 104 dzieci uczestniczyło w dodatkowych szkolnych pokazach. Naczepa przejechała 1308 kilometrów i odwiedziła 30 gmin.

Naukowiej przekształcił się w Mobilny Projekt Edukacyjny i kontynuuje swoją misję edukacyjną w formie pokazów popularnonaukowych w szkołach oraz produkuje filmy (serie “Zrób to sam”, “Naukowiej w podróży”, “Matematyczny sitcom”) na www.youtube.com/cogiteon

20 grudnia 2018 – biuro architektoniczne Heinle, Wischer und Partner przekazało dokumentację koncepcji budynku w Czyżynach. Zakończył się tym samym I etap pracy nad projektem siedziby Cogiteonu.

Wizualizacja przestawiająca pierwotny projekt wystroju wnętrz sali wystawy stałej. Grafika utrzymana w fioletowo-biało-zielonej kolorystyce prezentuje udządzenia oraz zwiedzających.
Zdjęcie przedstawiające wnętrze naczepy wystawy mobilnej. Widoczne dzieci, a na pierwszym planie jedno z urządzeń do wykonywania doświadczeń.

13 grudnia 2018 – przeprowadzka. Zmiana tymczasowej siedziby instytucji z ul. Szlak 73 na ul. Lubelską 23.

17 października 2018 – prezentacja pierwszego artystycznego eksponatu Cogiteonu. Marta Antoniak, absolwentka i wykładowczyni Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie stworzyła obraz ludzkich płuc.

21 września 2018 – zmiana nazwy instytucji na Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Nowa nazwa, odwołująca się do słowa Cogito, powstała w wyniku warsztatów kreatywnych oraz konsultacji ze specjalistami w zakresie komunikacji marek oraz językoznawcami.

22 czerwca 2018 – podpisanie umowy między Województwem Małopolskim a biurem Heinle, Wischer und Partner na wykonanie dokumentacji projektowej budynku w Czyżynach.

19 czerwca 2018 – podpisanie umowy o partnerstwie z Województwem Małopolskim, a tym samym rozpoczęcie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

17 lutego 2018 – rozstrzygnięcie konkursu na projekt architektoniczny siedziby MCN. Wygrała propozycja pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia.

Logo Cogiteonu
Wizualizacja budynku Cogiteonu. Widoczna boczna elewacja i spacerujący ludzie.

15 grudnia 2017 – formalnie powstało Małopolskie Centrum Nauki jako instytucja kultury Województwa Małopolskiego.

29 lipca 2016 – powstały założenia merytoryczne i kierunki rozwoju Małopolskiego Centrum Nauki.
Na tym etapie projektem zajmował się Departament Inwestycji Strategicznych Województwa Małopolskiego.
Dokument dostępny jest pod adresem:
https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/KoncepcjaMCN-29lipca.pdf