Ułatwienia dostępu

Małopolska
Odkryj to!

Park i ogród

10 gatunków drzew i ponad 50 rodzajów bylin. 296 drzew i 465 krzewów. I dużo szumiących traw… Brzmi jak przepis na chwilę wytchnienia w środku miasta? To doskonale, bo integralną częścią projektu Cogiteonu jest park oraz ogród na dachu. Aż 2/3 powierzchni naszego centrum zajmą tereny zielone. 
Park i ogród


Wizualizacja z góry
Logo

Park z placem zabaw

Lipy, klony, graby, brzozy, dęby, platany oraz… jabłonie. To one będą rządzić na 2-hektarowym terenie, który przylega do budynku od północnego-zachodu. Zależało nam, aby w parku znalazły się gatunki rodzime, które będą tworzyły możliwie najbardziej naturalny krajobraz. Zależało nam też, aby sprowadziły się do niego owady i ptaki, dlatego znajdziecie tu poidełka, karmniki oraz małe drewniane domki. Oprócz drzew sporo będzie różnego rodzaju bylin. Krwawniki, astry, ostnice, derenie i szafrany sprawią, że otoczenie Cogiteonu będzie żyło i zmieniało barwy przez cały rok. A to tylko przykłady roślin, które będzie można odnaleźć.

W parku znajdzie się naukowy plac zabaw, w którym będzie można miło spędzić czas.

Ogród na dachu

To pierwsze tego typu założenie w Krakowie. Po dachu Cogiteonu można spacerować, podziwiać widoki i kwitnące rośliny. To będzie nietypowy ogród botaniczny, podzielony na sześć typów łąk:

  • kwietną
  • dla motyli i pszczół
  • terenów piaszczystych
  • inspirowaną roślinami Afryki Południowej
  • inspirowaną roślinami Eurazji
  • inspirowaną roślinami Prerii

Na Cogiteonie znajdzie się też 12 świdośliw. To widowiskowe drzewo, które wiosną ma mnóstwo białych kwiatów, latem niebieskie owoce, a jesienią pomarańczowo-czerwone liście. W najniższej partii dachu znajdzie się trybuna z której będzie można oglądać wydarzenia organizowane na pasie startowym, a z wierzchołka będzie można podziwiać widok na dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny, Stare Miasto, a przy dobrych warunkach również Tatry. 

Dawne porty lotnicze projektowano jako ogrody dla lotników. Ta idea jest nam bliska, dlatego park i ogród na dachu, na równi z opływowym kształtem budynku, stanowią odwołanie do lotniczych tradycji miejsca z którego wyrasta Cogiteon.

Do podlewania roślin wykorzystywane będą wody opadowe, gromadzone w zbiorniku pod budynkiem.

Fundusze europejskie

Projekt jest realizowany przy wsparciu Funduszy Europejskich.