Ułatwienia dostępu

Małopolska
Odkryj to!

Wystawa sensoryczna oraz sala warsztatowa

A co to? Dlaczego? Po co? I tak bez końca… Kiedy Twoje dziecko poznaje otaczający świat zadaje mnóstwo pytań. Zwraca uwagę na zjawiska i detale, na innych ludzi i otaczającą przyrodę. Chce doświadczać. W takich momentach do akcji wkracza Akademia Dzieci – miejsce w którym można zajrzeć do norki, dziupli i kłody drzewa, posłuchać ptaków i zobaczyć świat oczami pszczoły.


Akademia znajduje się na parterze budynku, obok strefy wejściowej oraz restauracji.

Logo Akademii Dzieci

Wizualizacja przedstawiająca wnętrze Akademii Dzieci.
Zdjęcie przedstawiające dzieci podczas wykonywania doświadczeń naukowych. Na pierwszym planie widoczne kolby z kolorowymi płynami. Dalej twarze 6 dzieci.

Akademia jest w pełni przystosowana do potrzeb dzieci w wieku 3-6 lat. Przestrzeń, obejmująca ponad 150 m2, jest podzielona na dwie strefy:

  • wystawę o polskiej przyrodzie, gdzie dzieci mogą samodzielnie poznawać świat roślin i zwierząt,

  • salę edukacyjną, przystosowaną do realizacji zajęć warsztatowych.

Zdjęcie przedstawiające grupę dzieci w parku, która przygląda się roślinom.
Logo akademii

Wyjątkowych instalacji

0

Na wystawę składa się 10 wyjątkowych instalacji, angażujących różne zmysły. Dzieci poznają wybranych przedstawicieli fauny i flory, których można spotkać w ekosystemach na terenie naszego kraju. Tutaj gospodarzami są ptaki, gryzonie i owady. Fragmenty ekspozycji będą się zmieniać. Mali eksploratorzy trafią do tajemniczego lasu lub na wielobarwną łąkę. W trzypoziomowym domku można odnaleźć norkę borsuka, dziuplę i ptasie gniazdo lub norkę chomika europejskiego, gniazdo badylarki, kwiaty i motyle.

Eksponaty zawierają treści dźwiękowe, część wspiera dużą i małą motorykę oraz koordynację ruchową. Na wystawie dzieci mogą w pełni oddać się nieskrępowanej pasji odkrywania poprzez zabawę.

W sali edukacyjnej prowadzimy zajęcia dostosowane do zainteresowań i percepcji dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty odbywają się pod okiem doświadczonych edukatorów, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Ze względu na ścieżki sensoryczne rekomendujemy zabranie zamiennych skarpetek.

bawialnia.jpg

Bawialnia edukacyjna

Pomyszkuj na wystawie wraz ze swoją Pociechą!
Udostępniamy naszą leśną ekspozycję, zjeżdżalnię, ścianę magnetyczną, ścieżkę sensoryczną oraz przestrzeń edukacyjną do samodzielnego poznawania rodzimej przyrody.

Przed skorzystaniem z Bawialni prosimy o weryfikację dostępnych terminów na bilety.cogiteon.pl

Czas na wystawie: 1h 

stained.jpg

Warsztaty

Kolorowy świat witraży
Każdy maluch, z pomocą swojego opiekuna, wykona własny witraż, wykorzystując specjalne farby. To doskonała okazja, by pobudzić wyobraźnię, rozwinąć zdolności manualne i wprowadzić dzieci w świat sztuki w zabawny i twórczy sposób.

Całkowity czas trwania: 90 minut (45 minut zajęć warsztatowych + 45 minut na wystawie w Bawialni edukacyjnej)

aurora.jpg

Niewidzialna siła

Jakie moce drzemią w przyrodzie. Myśleliście kiedyś o tym?

Skąd się te siły biorą i jak działają? Zapraszamy na wspólne odkrywanie zjawisk fizycznych – pokażemy, że dzięki nauce, niemalże wszystko jest możliwe.

Na zajęciach przybliżymy pojęcie magnetyzmu – niewidzialnej i spektakularnej siły działającej na odległość. Sprawdzimy jakie właściwości mają magnesy i zbadamy ich oddziaływanie z różnymi przedmiotami aż w końcu na własnej skórze doświadczymy jak to jest mieć supermoce!

Czas zajęć: 1,5h (warsztaty + wystawa)

Maksymalna liczba uczestników: 36 + 4 opiekunów

las.jpg

Na tropie

Oswajamy las! Jakie są podstawowe zasady w nim przebywania? Jakie zwierzęta można spotkać w polskich lasach? Jakie pozostawiają ślady?

Temat realizowany od marca 2025

Czas zajęć: 1,5h (warsztaty + wystawa)

Maksymalna liczba uczestników: 36 + 4 opiekunów

Filmowe wyprawy dostępne online

Zapraszamy do obejrzenia cogiteonowych produkcji filmowych, które łączą rozrywkową narrację z ciekawostkami i eksperymentami naukowymi. Wszystko dzieje się z pomocą wyobraźni i z dużą dawką humoru, którą zapewniają główni bohaterowie:

Maciej – nieco wyrośnięte dziecko, które czasem się nudzi. Poszukiwacz przygód z mnóstwem z pozoru niemądrych pytań. Dociekliwy, wiecznie głodny i niezwykle pomysłowy (jeśli chodzi o zawartość jego podróżnego plecaka).
Andrzej – typ naukowca. Zna odpowiedzi na wszystkie pytania Macieja i stara się je dokładnie i prosto przekazać.

Wyprawa w górę rzeki

Gdzie ukrywa się autor tajemniczej wiadomości? Aby to odkryć Andrzej i Maciej udają się nad Dunajec - najdłuższą małopolską rzekę. Przemierzą cały jej bieg: od jej leniwego nurtu przy ujściu do Wisły po górski strumień. Wykonają przy tym kilka doświadczeń naukowych i spotkają tajemniczych nieznajomych.

Wyprawa w głąb lasu

Intrygujące znaki na drzewach, sekrety mrówczego kopca, chatka Baby Jagi... Maciej i Andrzej trafiają do lasu pełnego życia i tajemnic. Nasi bohaterowie znajdują niezwykłe leśne żyjątka i prowadzą badania na temat leśnego środowiska.

Wyprawa do wnętrza Ziemi

Tajemnicza maszyna zabiera naszych edukatorów do podziemnych komór i korytarzy. Za jej sprawą zabawa zmienia się w niezwykłą przygodę. Aby dotrzeć do skarbu Maciej i Andrzej będą musieli wykazać się wiedzą i odwagą. Zbudują proste ogniwo elektryczne i żarówkę, pojadą podziemną kolejką i przepłyną słone jezioro.

Zdjęcia powstały dzięki uprzejmości Kopalni Soli w Bochni, która udostępniła wnętrza.