Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

Co roku Województwo Małopolskie przygotowuje Raport dotyczący działalności kulturalnej. Oto nasze podsumowanie, które znajdzie się w gotowym wydawnictwie.

Najważniejsze wydarzenia

Budowa siedziby i wystawy

Nową siedzibę Cogiteonu tworzą 4 pawilony, a całość spina wspólna elewacja, która sprawia, że centrum konferencyjne, Akademia Dzieci z restauracją, sale wystawy stałej „Człowiek i jego marzenia”, 6 laboratoriów oraz magazyny i przestrzenie warsztatowe łączą się nie tylko pod ziemią. Budynek wzniósł się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, aby osiągnąć 23 metry wysokości w części zlokalizowanej przy al. Bora-Komorowskiego.

Przez cały 2023 rok trwały prace budowlane i wykończeniowe. Budynek osiągnął swoją docelową wysokość w kwietniu, kiedy zainstalowano ostatnie dźwigary nad aulą oraz, pod koniec miesiąca, konstrukcję stalową przeszklenia strefy wejściowej. W tym samym czasie trwały intensywne prace nad kompozycją ogrodu na dachu. Posadzono na nim 12 drzew. Późną wiosną pojawiły się kolejne rośliny: wysokie trawy, byliny i kwiaty.


 


 

Początek 2023 roku, widok na budynek

Połowa 2023, widok z drona na Cogiteon

Plac zabaw w parku

Oprócz zielonego dachu obok powstającego obiektu posadzono prawie 300 drzew, które po zachodniej jego stronie tworzą 2-hektarowy park. W czerwcu rozpoczęły się prace nad instalacją na tym terenie placu zabaw obejmującego 12 urządzeń, w tym m.in. huśtawek, konstrukcji do wspinania, turbin wietrznych, plenerowej siłowni.

W sierpniu generalny wykonawca inwestycji – firma Hochtief Polska S.A. - zamknął ostatnie przeszklenie. Dzięki temu patia ze szklarnią, dwa dziedzińce oraz strefa wejściowa uzyskały niemal docelowy wygląd zewnętrzny. W tym samym czasie wokół budynku powstawały chodniki i ścieżki, a także uzupełniana była roślinność. W kolejnym miesiącu intensywne prace objęły wnętrza obiektu. W halach wystawy stałej „Człowiek i jego marzenia” pojawiły się pierwsze eksponaty, a w laboratoriach: Smaków, Cząstek (chemia), Reakcji (fizyka) oraz Przyrody specjalistyczne meble z dygestoriami.

Prace na zielonym dachu

Nasadzenia w parku obok Cogiteonu

Wnętrze patio z widokiem na szklarnię

Ostatnie panele z siatki oraz 5-metrowe logo zawisły na elewacji w październiku. Od tej pory budynek od północnej strony przypomina piramidę, a od strony południowej wygląda jak porośnięte roślinnością wzniesienie. Całość dopełnia odpowiednio zabezpieczony i częściowo zrekonstruowany schron paliwowy z czasów II wojny światowej, odkryty rok wcześniej na terenie inwestycji. Prace nad jego wkomponowaniem w teren zielony trwały do listopada. W tym samym miesiącu odbyły się testy instalacji bezpieczeństwa w obiekcie, a Laboratorium Przyrody wzbogaciło się o dodatkowe wyposażenie: widowiskowy tor wodny z makietą przedstawiającą dolinę rzeczną.

Na przełomie listopada i grudnia generalny wykonawca zakończył prace budowlane, a w grudniu obiekt przeszedł pozytywne kontrole straży pożarnej oraz inspekcji sanitarnej. W styczniu 2024 spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Budowa była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu Województwa Małopolskiego. Wraz z końcem roku projekt został zakończony.

Dzwigar dachu auli podczas montażu

Konstrukcja elewacji

Montaż schodów na tarasie

Koniec projektu "Naukowiej", początek "Coś wisi w powietrzu"

Pomimo braku docelowej siedziby Cogiteon kontynuował w 2023 roku swoją edukacyjną misję. Animatorzy realizowali pokazy popularnonaukowe podczas 78 wydarzeń dla ponad 48 tysięcy osób. Frekwencja obejmuje spotkania w małopolskich szkołach, festiwale i pikniki (m.in. Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi, Wianki, Festiwal Zawodów, Małopolska Noc Naukowców, Festiwal Nauki w Starachowicach).

W listopadzie 2023 roku zakończył działalność, finansowany ze środków europejskich, Mobilny Projekt Edukacyjny „Naukowiej”. Polegał on na organizowaniu pokazów w małopolskich placówkach edukacyjnych. Od 2019 roku z oferty skorzystało ponad 130 miejsc, a cały projekt zgromadził ponad 75 tysięcy uczniów. Jego kontynuacją jest cykl pokazów „Coś wisi w powietrzu”, którego celem jest m.in. zaangażowanie dzieci i młodzieży w aktywności związane z ochroną środowiska. Ten projekt jest realizowany w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


 
 

 

Pracownia Techniki podczas budowy

Montaż wyposażenia Laboratorium Smaków

Montaż wyposażenia Laboratorium Reakcji

Cogiteon współpracuje

Małopolskie Centrum Nauki w 2023 roku stało się częścią większych społeczności. W maju Cogiteon dołączył do Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN. To organizacja, która zrzesza polskie instytucje działające na rzecz badań i profesjonalizacji w obszarze komunikacji nauki. W lipcu dołączył do Ecsite – międzynarodowej organizacji, która łączy muzea i centra nauki inspirując do wspólnych działań. Lokalnie finalizowane były kolejne porozumienia z partnerami naukowymi oraz edukacyjnymi. Do ich grona dołączyły:

- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
- Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk,
- Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Ośrodek Multimodalnych Badań Edukacyjnych i Kulturowych UJ,
- Wydział Inżynierii i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej,
- Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH,
- Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
- Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UR,
- Wydział Technologii Żywności UR,
- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Cogiteon stara się też ograniczyć koszty przyszłej działalności, a także zbudować maksymalnie atrakcyjną ofertę działań edukacyjnych. W 2023 roku pierwszym partnerem biznesowym instytucji została firma Electrolux, która wspiera Laboratorium Smaków.


 

Fragment zielonego dachu

Nasadzenia w ogrodzie na dachu

Pryzmat wodny - jeden z eksponatów na dachu

Nowa strona www

Dotychczasowa strona internetowa Cogiteonu działała od kwietnia 2018 roku. W ciągu niemal 5 lat odwiedziło ją 244 tys. użytkowników, którzy wygenerowali prawie 900 tys. odsłon. Na początku 2023 roku wprowadzona została nowa strona – gotowa do integracji z systemem sprzedaży biletów i odpowiadająca strukturą nawigacji ofercie, jaka będzie realizowana w nowym budynku. Oprócz nowych rozwiązań i treści, nowa strona zachowała wszystkie materiały popularnonaukowe wypracowane w dotychczasowej działalności instytucji.

Oprócz zasadniczej zmiany w wizerunku strony internetowej, Cogiteon w 2023 roku przeprowadził szereg działań informacyjnych. O projekcie i jego finansowaniu ze środków europejskich informowano m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Reklamy ukazały się w prasie i radiu. Powstał spot promocyjny, emitowany w internecie oraz na ekranach kin studyjnych. Cogiteon przygotował też materiały drukowane, a po Krakowie od połowy 2023 roku jeździ tramwaj w barwach centrum nauki. W 2023 roku prowadzony został nowy claim marki: Odkryj to!


Hala wystawy stałej na początku 2023

Montaż scenografii wystawy stałej

Montaż eksponatów wystawy stałej

Wystawy stałe

Wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” będzie jedną z głównych atrakcji nowej siedziby Cogiteonu. Ekspozycja jest podzielona na 5 części:

- Jak się czujesz?
- Co nas łączy?
- Jak działa świat?
- Jak zmieniamy Ziemię?
- Jak to sobie wyobrażasz?

Składa się na nią ponad sto stanowisk interaktywnych, rozlokowanych na ponad 2,2 tys. m2. Eksponaty zostały zaprojektowane specjalnie dla Cogiteonu przez naukowców, ekspertów oraz artystów. Tematami poszczególnych urządzeń jest budowa ludzkiego organizmu, funkcjonowanie w społeczeństwie, odkrywanie świata, przyroda i technologia oraz kreatywność. We wrześniu rozpoczął się proces instalowania poszczególnych stanowisk interaktywnych, a także budowy scenografii. Za realizację odpowiadało 5 firm wyłonionych w postępowaniach przetargowych.

W Cogiteonie będzie też osobna wystawa o polskiej przyrodzie, dedykowana dzieciom w wieku 3-6 lat. Wyłoniona na początku 2022 roku firma od września rozpoczęła zabudowę przestrzeni w której znalazło się 10 instalacji edukacyjnych. Będą one pozwalały na zapoznanie się z fauną i florą dwóch rodzimych ekosystemów. Pojedyncze urządzenia (m.in. kalejdoskop, pryzmat wodny), zgodnie z umową z generalnym wykonawcą budynku, znalazły się również na zielonym dachu.


Makieta doliny rzecznej

Montaż elementów toru wodnego

Detal makiety

Działalność edukacyjna

Edukatorzy Cogiteonu zorganizowali w sumie 39 wyjazdów do małopolskich szkół. Pokazy popularnonaukowe były realizowane w ramach dwóch formatów: Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej”, finansowanego z funduszy europejskich oraz „Coś wisi w powietrzu”, który uzyskał dotację NFOŚ. Wykonywane na żywo doświadczenia zgromadziły ponad 18 tysięcy uczniów. Dalszych prawie 30 tysięcy osób uczestniczyło w pokazach specjalnych. Ekipa centrum nauki prezentowała eksperymenty m.in. w trakcie plenerowych „Rozgrzewek z Funduszami Europejskimi” w Bochni, Proszowicach, Krościenku nad Dunajcem, Miechowie, Gorlicach, Myślenicach, Zatorze, Starym Sączu i Krakowie.

Oprócz działalności popularyzatorskiej prowadzonej na żywo edukatorzy przygotowali ponad 30-minutowy fabularyzowany film. „Wyprawa w górę rzeki” miała premierę jako jedna z atrakcji Małopolskiej Nocy Naukowców. Produkcja prezentuje tematy związane z ochroną zasobów wodnych. Narracja zaczyna się w okolicach Opatowca, gdzie Dunajec uchodzi do Wisły, a następnie bohaterowie opowieści przemieszczają się nad jeziora i w tereny górskie. Wyprawa wzdłuż najdłuższej małopolskiej rzeki stała się pretekstem do przeprowadzenia kilku doświadczeń naukowych. Film zanotował ponad 3 tysiące wyświetleń, a wszystkie dotychczas opublikowane produkcje na kanale YouTube Cogiteon uzyskały w ciągu roku ponad 200 tys. odtworzeń.


 

Cogiteon we współpracy z Małopolskim Centrum Edukacji MEC realizował kampanię edukacyjną projektu „Wielcy z Małopolski”. Bohaterami byli tym razem: Mikołaj Kopernik, Maciej Miechowita, Zofia Stryjeńska oraz Jan Matejko. W ramach projektu powstały plakaty, broszury, zakładki, materiały edukacyjne oraz animacje. Działalność edukacyjną instytucja prowadzi również na swojej stronie internetowej, prowadząc w formie blogu naukową stronę Rozoom.

Konstrukcja elewacji

Przeszklenie strefy wejściowej

Gotowa elewacja z siatki

Inwestycje

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon realizował projekt pn. „Małopolskie Centrum Nauki – projekt zintegrowany” współfinansowany z RPO WM na lata 2014 – 2020, w ramach 4 Osi priorytetowej – Regionalna Polityka Energetyczna, Poddziałania 4.3.3 – Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – inwestycje regionalne oraz 12 Osi priorytetowej – Infrastruktura Społeczna, Działania 12.2 Infrastruktura edukacyjna.

Uchwała o dofinansowaniu projektu została podjęta przez Zarząd Województwa Małopolskiego z dn. 13.11.2018 r., w 2023 r. uległa zwiększeniu wartość projektu, która ostatecznie wyniosła ponad 284 mln zł (w tym: dofinansowanie ze środków RPO w kwocie 196 mln zł, zaangażowanie  środków z  budżetu województwa w wysokości 88 mln zł).

Realizacja ma na celu budowę nowoczesnej i innowacyjnej placówki, która przyczyni się
do uzupełniania oraz rozwoju oferty edukacyjnej i kulturalnej regionu. Misją Małopolskiego Centrum Nauki jest angażowanie mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką, kulturą
i edukacją, by aktywnie poznawali świat i zmieniali go na lepsze.

W ciągu 5 lat zrealizowano 56 przetargów oraz 85 postępowań poniżej progu ustawowego. Najbardziej istotnym był kontrakt z firmą Hochtief Polska S.A. – generalnym wykonawcą budynku w którym znalazły się przestrzenie wystawy stałej, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Strefy Emocji, Akademii Dzieci, centrum konferencyjnego, restauracji, kawiarni, parkingu podziemnego oraz strefy warsztatowo-magazynowej. Obok obiektu powstał 2-hektarowy park z placem zabaw, naziemny parking, a na dachu – ogród z eksponatami plenerowymi. Całość będzie dostępna dla publiczności w 2024 roku.


 

Hol wejściowy

Siedzisko w holu głównym

Wnętrze świetlika

Frekwencja

Liczba wyjazdów Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej”: 21
Liczba wyjazdów w ramach projektu „Coś wisi w powietrzu”: 18
Liczba innych wydarzeń: 39
Uczestnicy pokazów edukacyjnych: 18 433
Uczestnicy innych wydarzeń: 29 818


Działalność edukacyjna w internecie:


Liczba nowych filmów: 6
Łączna liczba wyświetleń filmów: 202 605
Liczba artykułów naukowej strony Rozoom: 18

Strona www:


Liczba odwiedzin strony Cogiteon.pl: 248 246
Liczba unikalnych użytkowników strony Cogiteon.pl: 75 943

Budowa placu zabaw

Drzewa i krzewy na placu zabaw

12 instalacji placu zabaw

Podobne artykuły