Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Podsumowanie roku 2021

Podsumowanie roku 2021

Co roku Województwo Małopolskie przygotowuje Raport dotyczący działalności kulturalnej. Oto nasze podsumowanie, które znajdzie się w gotowym wydawnictwie.

Najważniejsze…

Po kilkuletnich przygotowaniach oraz rozstrzygnięciu przetargu na generalnego wykonawcę nowej siedziby Cogiteonu, 2 lutego 2021 podpisano umowę z firmą HOCHTIEF Polska S.A. Kilka tygodni później ruszyły przygotowania do budowy siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Czyżynach. W budynku będzie się mieścić m.in. interaktywna wystawa „Człowiek i jego marzenia”, 6 laboratoriów i pracowni, Akademia Dzieci oraz strefa konferencyjna. Na dachu powstanie ogród spacerowy, a obok obiektu park z naukowym placem zabaw. W ciągu roku generalny wykonawca wykonał prace ziemne, a prace konstrukcyjne objęły całą szerokość i długość przyszłego budynku. Postępy na budowie Cogiteon stale relacjonuje w swoich mediach społecznościowych.

Wystawa stała będzie obejmować ponad 100 interaktywnych urządzeń. W połowie 2021 roku rozstrzygnięto przetargi oraz podpisano umowy na ich wykonanie z pięcioma firmami: New Amsterdam, Arbuzz, CNG System, Induforce oraz Group AV. Ogłoszono również przetarg i wybrano wykonawcę Akademii Dzieci, gdzie znajdzie się kilkanaście dalszych eksponatów, przeznaczonych dla młodszego grona odbiorców.

Instytucja w 2021 roku rozwijała sieć kontaktów, które m.in. zapewnią wsparcie podczas tworzenia oferty Cogiteonu. Podpisano porozumienia o współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin PAN, Instytutem Nauk o Środowisku UJ, Instytutem Nauk Technicznych Uniwersytetu Pedagogicznego, Ogrodem Botanicznym UJ.


cogiteon pokaz

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19 działalność edukacyjna Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej” nadal była przeformatowana na produkcję oraz publikację treści w internecie (głównie filmy na kanale YouTube, ale również teksty blogowe oraz prezentacje interaktywne dla nauczycieli). W 2021 roku edukatorom udało się odwiedzić szkoły w 9 gminach województwa małopolskiego. Animatorzy uczestniczyli dodatkowo w wydarzeniach plenerowych i imprezach cyklicznych (m.in. „Zajrzyj do Huty”, „Juwenalia Krakowskie”, „Małopolska Noc Naukowców” „Festiwal Smaku”).

W 2021 roku Cogiteon został realizatorem kolejnej edycji „Wielkich z Małopolski”. Partnerem przedsięwzięcia zostało Małopolskie Centrum Edukacji MEC. Projekt, którego bohaterami są twórcy przełomowych odkryć i wynalazków oraz artyści z Małopolski zasłużeni dla rozwoju polskiej i światowej kultury, zyskał nową identyfikację wizualną, a także dedykowaną stronę internetową (www.wielcyzmalopolski.pl). Opracowano pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, animacje oraz materiały poligraficzne (broszury, plakaty, zakładki).

Wystawy stałe

Wystawa „Człowiek i jego marzenia” będzie podzielona na 5 sekcji tematycznych (Jak się czujesz? Co nas łączy? Jak działa świat? Jak zmieniamy Ziemię? Jak to sobie wyobrażasz?) i będzie obejmowała ponad setkę eksponatów rozlokowanych na ponad 2 tys. m2 powierzchni nowego budynku. Prace nad jej koncepcją trwały od 2016 roku i obejmowały m.in. warsztaty kreatywne, konkurs, konsultacje z ekspertami, hackatony (maratony projektowania). Pod koniec 2020 roku ogłoszono przetarg na wykonawcę poszczególnych grup urządzeń.

Pod koniec maja 2021 podpisano umowę z firmą New Amsterdam. Współpraca z tą krakowską firmą jest o tyle istotna, że w jej pracowniach powstanie scenografia dla całej ekspozycji oraz połowa urządzeń interaktywnych. 12 eksponatów mechanicznych wyprodukuje Induforce, 11 kolejnych urządzeń wykona CNG System, 9 eksponatów elektronicznych dostarczy Arbuzz, ostatnich 6 eksponatów multimedialnych opracuje Group AV. Całkowita wartość kontraktów wynosi ponad 20 mln zł.

Działalność edukacyjna

Edukatorzy Cogiteonu w 2021 roku odwiedzili 9 gmin, realizując nowy program pokazów popularnonaukowych – „Coś wisi w powietrzu”. Ze względu na sytuację epidemiczną ilość wyjazdów była ograniczona, a czas realizacji programu został wydłużony (m.in. uwzględniając podział na mniejsze grupy).

Mobilny Projekt Edukacyjny „Naukowiej” w 2021 roku zrealizował 13 nowych filmów z serii „Zrób to sam” oraz 5 produkcji w formacie „Naukowiej w podróży”. W filmach „Zrób to sam” edukatorzy zachęcają do eksperymentowania w wolnym czasie, a także tłumaczą w prosty sposób zjawiska naukowe. W drugim formacie animatorzy przedstawiają małopolskie atrakcje turystyczne, a podczas odwiedzin wykonują doświadczenia tematycznie z nimi związane. Filmy te zawierają tłumaczenie na Polski Język Migowy oraz posiadają osobną wersję z audiodeskrypcją. Produkcje, które m.in. wspierają naukę zdalną, zanotowały dwukrotnie więcej wyświetleń w porównaniu z rokiem 2020.

Dużym zainteresowaniem cieszył się program Cogiteonu przygotowany na Małopolską Noc Naukowców. Ponad 30-minutowa, narracyjna opowieść „Wyprawa do wnętrza Ziemi” nagrana została w komorach i korytarzach Kopalni Soli w Bochni. Film, dostępny na kanale YouTube Cogiteonu (również w wersji z audiodeskrypcją), obejrzało ponad 1,4 tys. osób. Dodatkowo 275 osób uczestniczyło w pokazach popularnonaukowych, które były realizowane w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Nie było to jedyne wydarzenie w którym uczestniczył Cogiteon i popularyzował wiedzę naukową. Animatorzy byli obecni na imprezach w Krakowie, Starym Sączu oraz Krynicy-Zdroju. Podczas „Festiwalu Smaku” edukatorów wspierał dział wystaw, laboratoriów i warsztatów, wykorzystując okazję do przeprowadzenia testowych zajęć, które w przyszłości będą realizowane w siedzibie instytucji.

Cogiteon popularyzuje również wiedzę na swoim blogu. W 2021 ukazało się 20 nowych artykułów oraz 4 filmy z serii „Nauka & Hobby”. W porównaniu z poprzednim rokiem podwoiła się ilość odwiedzin strony internetowej oraz liczba jej użytkowników.

Inwestycje

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon realizuje projekt pn. „Małopolskie Centrum Nauki – projekt zintegrowany” współfinansowany z RPO WM na lata 2014 – 2020, w ramach 4 Osi priorytetowej – Regionalna Polityka Energetyczna, Poddziałania 4.3.3 – Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – inwestycje regionalne oraz 12 Osi priorytetowej – Infrastruktura Społeczna, Działania 12.2 Infrastruktura edukacyjna.

Uchwała o dofinansowaniu projektu została podjęta przez Zarząd Województwa Małopolskiego z dn. 13.11.2018 r., w 2021 r. uległa zwiększeniu wartość projektu, która obecnie wynosi ponad 245 mln zł (w tym: dofinansowanie ze środków RPO w kwocie 169 mln zł, zaangażowanie środków z  budżetu województwa w wysokości 76 mln zł).

Realizacja projektu ma na celu budowę nowoczesnej i innowacyjnej placówki, która przyczyni się do uzupełniania oraz rozwoju oferty edukacyjnej i kulturalnej regionu. Misją Małopolskiego Centrum Nauki jest angażowanie mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką, kulturą i edukacją, by aktywnie poznawali świat i zmieniali go na lepsze.

W lutym 2021 roku została zawarta umowa z Generalnym Wykonawcą inwestycji. Zrealizowana została większość zaplanowanych robót ziemnych pod budynek i garaże podziemne, wykonano większą część prac konstrukcyjno-żelbetowych czyli szalowanie, zbrojenie i betonowanie ścian oraz słupów podziemnej części budynku oraz garażu (w tym beton architektoniczny). Pojawiły się pierwsze żelbetowe stropy nad kondygnacją podziemną budynku. Wykonano żelbetowe zbiorniki na wodę deszczową oraz zbiornik lodu. Wszystkie ściany podziemia są sukcesywnie izolowane termicznie i przeciwwodnie i zasypywane gruntem. Tam gdzie to możliwe (partiami) układane są instalacje wodno-kanalizacyjne pod posadzkowe oraz instalacja odgromowa. Wykonywane są warstwy podbudowy pod posadzki na poziomie -2 oraz -1 wraz z chudym betonem

Dodatkowo w 2021 r. Wykonawcy wystawy stałej MCN Cogiteon, z którymi zostały zawarte umowy zakończyli pierwszy etap umowy dot. projektowania eksponatów i scenografii wystawy.

Działania instytucji w czasie pandemii Covid-19

Pandemia Covid-19 ograniczyła możliwość realizacji podstawowego programu działalności Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej”. Zaplanowana, a niezrealizowana ilość pokazów popularnonaukowych w szkołach została zastąpiona nauką on-line. Edukatorzy w dalszym ciągu rozwijali kanał filmowy, który w ciągu roku podwoił ilość wyświetleń. Epidemia w niewielkim stopniu wpłynęła na realizację siedziby centrum, która powstaje w krakowskiej dzielnicy Czyżyny.

Frekwencja

Liczba wydarzeń edukacyjnych (lekcji, warsztatów): (36 dni wyjazdów Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej”)
Liczba innych wydarzeń: 5
Frekwencja:
Uczestnicy wydarzeń edukacyjnych: 6577
Uczestnicy innych wydarzeń: 2355

Działalność edukacyjna w internecie:
Liczba nowych filmów: 26
Łączna liczba wyświetleń filmów: 47 209
Liczba artykułów naukowego bloga: 20

Strona www:
Liczba odwiedzin: 309 065
Liczba unikalnych użytkowników: 99 354


Podobne artykuły