Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

KONKURS “Najdziwniejsze zwierzę”

KONKURS “Najdziwniejsze zwierzę”

Jakie najdziwniejsze zwierzę udało się Wam spotkać lub zobaczyć? Wyniki konkursu.

Z okazji Dnia Dziecka ogłosiliśmy konkurs rysunkowy. Wystarczyło przygotować dowolną techniką pracę przedstawiającą najdziwniejsze spotkane zwierzę i przesłać jej zdjęcie lub skan na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Spośród nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybrała trzy najciekawsze.

Konkurs towarzyszył premierze książki “Pustynie | Oceany” Wydawnictwa Widnokrąg. Jej autorem jest dr Tomasz Kowalczyk – botanik, przyrodnik i edukator, a przede wszystkim nasz kolega, pracownik Cogiteonu, który czuwa nad organizacją przyszłej pracowni przyrodniczej. Książka ukazała się 20 czerwca pod patronatem naszego centrum.

Ilustracje przygotowała Justyna Styszyńska, graficzka i nauczycielka, która łączy tradycyjne malarstwo z rysunkiem komputerowym.

“Pustynie | Oceany” to pełen ciekawostek, bogato ilustrowany album z ciekawostkami o zwierzętach żyjących w skrajnie odmiennych warunkach. Jak różnorodne organizmy przystosowały się do życia na pustyniach i w oceanach? Odpowiedzi można odnaleźć na stu stronach wydawnictwa. To dwustronny album dla miłośników przyrody, dalekich podróży oraz wszystkich, którzy lubią wiedzieć więcej. Kompendium wiedzy o wodach i pustyniach na Ziemi oraz zasiedlających je mieszkańcach.

Wyróżnione prace z komentarzem dr Tomasza Kowalczyka:

Aksolotl
Wizerunek aksolotla to dzieło 8-letniego Kacpra. Według dr Tomasza Kowalczyka to zdecydowanie dziwne zwierzę, a właściwie… forma zwierzęcia. Aksolotlami nazywamy neoteniczną formę niektórych płazów ogoniastych, np. ambystomy meksykańskiej. „Neoteniczna” to znaczy taka, która jeszcze nie jest dorosła, ale potrafi się rozmnażać – czyli rozmnażająca się larwa. Niekiedy taka forma nigdy nie przekształca się w postać dorosłą. 
 
bazyliszek
Według 5-letniego Piotra bazyliszek płatkogłowy, który mieszka w Wiwarium łódzkiego ZOO przypomina “skrzyżowanie jaszczurki ze spinozaurem, czyli wymarłym dinozaurem z żaglem”. A oto opis okiem biologa: w naturalnych warunkach żyje nad strumieniami w wilgotnych lasach Ameryki Środkowej. Choć jest dość dużą jaszczurką, stanowi łakomy kąsek dla wielu drapieżników. Polujące na bazyliszki drapieżniki nie spodziewają się jednak, że jaszczurka będzie uciekała – przebiegając po wodzie na drugi brzeg strumienia. Tak, bazyliszki dzięki specjalnej budowie tylnych kończyn, świetnie biegają po wodzie! 
 
ślimaki
Zwykle ślimaki kojarzą nam się z bezskorupowymi pomrowami zjadającymi warzywka w ogródku… Natalia, uczestniczka konkursu plastycznego “Najdziwniejsze zwierzę” przedstawiła nam inne oblicze ślimaków. To ślimaki morskie: Joruna parva nazywana „morskim królikiem”, niewielkie, ale toksyczne stworzenie, żywiące się gąbkami oraz Costasiella kuroshimae zwana „morską owcą”. Zielony kolor nie jest tu przypadkowy. Costansiella żywi się glonami, potrafi przez jakiś czas utrzymywać w swoim organizmie, pochodzące z pożywienia, aktywne chloroplasty (ciałka zieleni). W ten sposób wspomaga odżywianie przeprowadzając fotosyntezę! Takie zjawisko nazywane jest kleptoplastią. 
album
Regulamin konkursu – najdziwniejsze zwierzę 
regulamin
Regulamin konkursu – najdziwniejsze zwierzę 
regulamin
Fragment książki “Pustynie Oceany”

Podobne artykuły