Ułatwienia dostępu

Małopolska
Odkryj to!

Wydarzenia

Fotografia przedstawiająca od góry stół wokół którego pracuje 8 osób. Na stole monitory, klawiatury, dokumenty, filiżanki.

Wykłady, spotkania z gwiazdami świata nauki, koncerty, szkolenia i pokazy popularnonaukowe w przestrzeniach konferencyjnych. Wyjątkowe warsztaty oraz pokazy w laboratoriach i pracowniach edukacyjnych, wydarzenia specjalne i cała masa niezapomnianych wrażeń czekają w Cogiteonie.

Grafika otwarcie Cogiteonu

Co słychać we Wszechświecie?

21 czerwca (piątek),
godz. 21:00

Oficjalne otwarcie Cogiteonu

Od 21:00 zapraszamy na plac przed budynkiem Cogiteonu, który zamieni się w scenę dla multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka. Na żywo zaprezentuje on kosmiczne minietiudy: "Kosmiczne Brzmienie Syntezatorów".

O 22:00 przeniesiemy się w pozaziemski wymiar za sprawą Kosmogonii Wojciecha Siudmaka - wizualnej opowieści, która w formie mappingu oświetli wschodnią elewację Cogiteonu. Artysta czerpie inspiracje z odkryć i teorii naukowych, a jego słynne okładki do DIUNY nieustannie inspirują.

Wcześniej w tym samym miejscu (oraz online) będzie można śledzić transmisję z debat naukowych, które będą eksplorować nieoczywiste wątki w matematyce i muzyce. W programie m.in.: wykład inauguracyjny noblisty oraz koncert Leszka Możdżera, który zagra zarówno na klasycznym fortepianie dwunastooktawowym jaki i zupełnie niepowtarzalnym, jedynym na świecie, fortepianie dekafonicznym!

Okładka kosmiczne wyzwania

Giełda nauki

22 czerwca (sobota),
od godz. 12:00

Oficjalne otwarcie Cogiteonu

W parkowym otoczeniu zaprezentują się Partnerzy instytucji, a na scenie od 12:00 przez następne 6 godzin królować będą doświadczenia naukowe. Tego dnia zaplanowane są również oprowadzania kuratorskie "Cogiteon na ścieżce zrównoważonego rozwoju".

Godz. 15:00 to dobra pora, aby rozbudzić "Apetyt na wiem". "Laboratorium Smaków" to inna książka naukowa, wydana przez Cogiteon. Przepisom kulinarnym towarzyszy w niej solidna porcja ciekawostek naukowych, doprawionych wyjątkowymi wierszami Michała Rusinka. I właśnie Michał Rusinek będzie gościem specjalnym tego dnia. Spotkanie autorskie, połączone z kulinarnym show Andrzeja Polana i wierszami czytanymi przez wyjątkowy Głos Cogiteonu.

Zwieńczeniem maratonu otwarcia będzie koncert z kosmiczną energią. O 18:00 na scenie przed Cogiteonem pojawi się Majka Jeżowska - artystka, która łączy pokolenia, a jednocześnie od dziesięcioleci współtworzy klasykę polskiej muzyki rozrywkowej.

Okładka kosmiczne wyzwania

Cykl spotkań z Arturem Chmielewskim

Od 30 czerwca do 4 lipca

W NASA Artur Chmielewski budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował statki kosmiczne i zarządzał misjami z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów. Jego statki leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna, komety i asteroidy. Artur zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów do obserwacji czarnych dziur w kosmosie.

Zapraszamy na cykl spotkań z wybitnym naukowcem. Zaplanowaliśmy 4 kosmiczne spotkania (szczegóły poniżej):

Okładka kosmiczna podróże Tytusa

Kosmiczne podróże Tytusa

30 czerwca (niedziela),
godz. 13:00

spotkanie dla dzieci i rodziców

Czy wiesz, jak prawidłowo wylądować na komecie? Jak przetrwać rok w temperaturze 460 stopni Celsjusza? Jak pszczoły i pająki mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów w centrum dowodzenia lotami kosmicznymi NASA?
I co z tym wszystkim mają wspólnego Indianie?

Na te i inne pytania odpowie Artur Chmielewski, ekspert NASA, który w dzieciństwie marzył o podboju kosmosu, a dziś pracuje dla NASA jako kosmiczny inżynier. Prywatnie syn legendarnego Papcia Chmiela opowie o swojej pracy. A wszystko to w przystępny sposób, by zainspirować do patrzenia w gwiazdy i intelektualnego rozwoju.

Okładka kosmiczne wyzwania

Kosmiczne wyzwania

2 lipca (wtorek),
godz. 17:00

spotkanie dla młodzieży

Artur Chmielewski odkryje tajemnice funkcjonowania najsławniejszej agencji kosmicznej na świecie. Przekonamy się, jak działa instytucja, która wysłała człowieka na Księżyc i każdego dnia mierzy się z największymi wyzwaniami, jakie potrafimy sobie wyobrazić.

Odpowiemy na pytanie: Czego każdy z nas może nauczyć się od NASA?

Podróż w zakątki wszechświata za pomocą urządzeń i konstrukcji kosmicznych będzie niezapomnianą przygodą. A kiedy już odległe galaktyki, gwiazdy i czarne dziury nie będą miały dla nas tajemnic, syn legendy polskiego komiksu, Papcia Chmiela, opowie, co zainspirowało go do sięgania gwiazd. Zdradzi też, jaki wpływ na jego zawodowe wybory miała kultowa seria komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Okładka odważ się robić rzeczy wielkie

Odważ się robić wielkie rzeczy!

3 lipca (środa),
godz. 17:00

spotkanie dla młodzieży i dorosłych

Czy chcesz robić naprawdę wielkie rzeczy? Badać inne planety, wysyłać łaziki na Marsa, a sondy kosmiczne na skraj Układu Słonecznego? Lądować na pędzących w przestrzeni kometach? Jak zacząć badać niebo i jak przygotować się do kariery badacza galaktyki?

Jeśli wciąż jesteś ciekaw kosmosu, to spotkanie jest właśnie dla ciebie! Artur Chmielewski odpowie na te i wiele innych pytań, zapraszając w niezwykłą podróż w odległe części naszej galaktyki. Opowie o pracy w NASA i o tym, co zainspirowało go do podjęcia wyzwania inżyniera w najsławniejszej agencji kosmicznej na świecie.

Po tym spotkaniu już nigdy tak samo nie spojrzysz w rozgwieżdżone niebo i przekonasz się, że możesz sięgnąć gwiazd, bo są bliżej, niż ci się wydaje!Zapraszamy na spotkanie z Arturem Chmielewskim.

Fragment pokazu

Czy kosmos kreuje nowe technologie?

4 lipca (czwartek),
godz. 13:00

spotkanie dla przedstawicieli biznesu, pasjonatów nowych technologii i nauki

Artur Chmielewski opowie o możliwości współpracy polskiego przemysłu

z przedstawicielami NASA. Zdradzi, jakie czekają na nas kosmiczne wyzwania, zagrożenia, szanse i perspektywy. Wydarzenie będzie także okazją do dyskusji na temat miejsca Małopolski w przyszłych misjach kosmicznych. Czy perspektywa regionu dotycząca nowych technologii i specjalizacji, takich jak lotnictwo i kosmonautyka, jest realna? Czy warto rozwijać biznes, dostosowując go do potrzeb agencji kosmicznych?

Kto i jak zarabia wielkie pieniądze na styku gwiazd i ziemi?

Zanim odpowiemy na te pytania, zgłębimy tajniki najnowszych odkryć w dziedzinie kosmicznej astronomii, dowiemy się, kto i jak poszukuje życia poza Ziemią oraz porozmawiamy o perspektywach kosmicznej turystyki.

Oferty specjalne

Aktualności