Ułatwienia dostępu

Małopolska
Odkryj to!

Archiwum wydarzeń

Fotografia przedstawiająca od góry stół wokół którego pracuje 8 osób. Na stole monitory, klawiatury, dokumenty, filiżanki.

Wykłady, spotkania z gwiazdami świata nauki, koncerty, szkolenia i pokazy popularnonaukowe w przestrzeniach konferencyjnych. Wyjątkowe warsztaty oraz pokazy w laboratoriach i pracowniach edukacyjnych, wydarzenia specjalne i cała masa niezapomnianych wrażeń czekają w Cogiteonie.

Fragment pokazu

Czy kosmos kreuje nowe technologie?

4 lipca (czwartek),
godz. 13:00

spotkanie dla przedstawicieli biznesu, pasjonatów nowych technologii i nauki

Artur Chmielewski opowie o możliwości współpracy polskiego przemysłu

z przedstawicielami NASA. Zdradzi, jakie czekają na nas kosmiczne wyzwania, zagrożenia, szanse i perspektywy. Wydarzenie będzie także okazją do dyskusji na temat miejsca Małopolski w przyszłych misjach kosmicznych. Czy perspektywa regionu dotycząca nowych technologii i specjalizacji, takich jak lotnictwo i kosmonautyka, jest realna? Czy warto rozwijać biznes, dostosowując go do potrzeb agencji kosmicznych?

Kto i jak zarabia wielkie pieniądze na styku gwiazd i ziemi?

Zanim odpowiemy na te pytania, zgłębimy tajniki najnowszych odkryć w dziedzinie kosmicznej astronomii, dowiemy się, kto i jak poszukuje życia poza Ziemią oraz porozmawiamy o perspektywach kosmicznej turystyki.

Okładka odważ się robić rzeczy wielkie

Odważ się robić wielkie rzeczy!

3 lipca (środa),
godz. 17:00

spotkanie dla młodzieży i dorosłych

Czy chcesz robić naprawdę wielkie rzeczy? Badać inne planety, wysyłać łaziki na Marsa, a sondy kosmiczne na skraj Układu Słonecznego? Lądować na pędzących w przestrzeni kometach? Jak zacząć badać niebo i jak przygotować się do kariery badacza galaktyki?

Jeśli wciąż jesteś ciekaw kosmosu, to spotkanie jest właśnie dla ciebie! Artur Chmielewski odpowie na te i wiele innych pytań, zapraszając w niezwykłą podróż w odległe części naszej galaktyki. Opowie o pracy w NASA i o tym, co zainspirowało go do podjęcia wyzwania inżyniera w najsławniejszej agencji kosmicznej na świecie.

Po tym spotkaniu już nigdy tak samo nie spojrzysz w rozgwieżdżone niebo i przekonasz się, że możesz sięgnąć gwiazd, bo są bliżej, niż ci się wydaje!Zapraszamy na spotkanie z Arturem Chmielewskim.

Okładka kosmiczne wyzwania

Cykl spotkań z Arturem Chmielewskim

Od 30 czerwca do 4 lipca

W NASA Artur Chmielewski budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował statki kosmiczne i zarządzał misjami z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów. Jego statki leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna, komety i asteroidy. Artur zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów do obserwacji czarnych dziur w kosmosie.

Zapraszamy na cykl spotkań z wybitnym naukowcem. Zaplanowaliśmy 4 kosmiczne spotkania (szczegóły poniżej):

Okładka kosmiczne wyzwania

Giełda nauki

22 czerwca (sobota),
od godz. 12:00

Oficjalne otwarcie Cogiteonu

W parkowym otoczeniu zaprezentują się Partnerzy instytucji, a na scenie od 12:00 przez następne 6 godzin królować będą doświadczenia naukowe. Tego dnia zaplanowane są również oprowadzania kuratorskie "Cogiteon na ścieżce zrównoważonego rozwoju".

Godz. 15:00 to dobra pora, aby rozbudzić "Apetyt na wiem". "Laboratorium Smaków" to inna książka naukowa, wydana przez Cogiteon. Przepisom kulinarnym towarzyszy w niej solidna porcja ciekawostek naukowych, doprawionych wyjątkowymi wierszami Michała Rusinka. I właśnie Michał Rusinek będzie gościem specjalnym tego dnia. Spotkanie autorskie, połączone z kulinarnym show Andrzeja Polana i wierszami czytanymi przez wyjątkowy Głos Cogiteonu.

Zwieńczeniem maratonu otwarcia będzie koncert z kosmiczną energią. O 18:00 na scenie przed Cogiteonem pojawi się Majka Jeżowska - artystka, która łączy pokolenia, a jednocześnie od dziesięcioleci współtworzy klasykę polskiej muzyki rozrywkowej.

Grafika otwarcie Cogiteonu

Co słychać we Wszechświecie?

21 czerwca (piątek),
godz. 21:00

Oficjalne otwarcie Cogiteonu

Od 21:00 zapraszamy na plac przed budynkiem Cogiteonu, który zamieni się w scenę dla multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka. Na żywo zaprezentuje on kosmiczne minietiudy: "Kosmiczne Brzmienie Syntezatorów".

O 22:00 przeniesiemy się w pozaziemski wymiar za sprawą Kosmogonii Wojciecha Siudmaka - wizualnej opowieści, która w formie mappingu oświetli wschodnią elewację Cogiteonu. Artysta czerpie inspiracje z odkryć i teorii naukowych, a jego słynne okładki do DIUNY nieustannie inspirują.

Wcześniej w tym samym miejscu (oraz online) będzie można śledzić transmisję z debat naukowych, które będą eksplorować nieoczywiste wątki w matematyce i muzyce. W programie m.in.: wykład inauguracyjny noblisty oraz koncert Leszka Możdżera, który zagra zarówno na klasycznym fortepianie dwunastooktawowym jaki i zupełnie niepowtarzalnym, jedynym na świecie, fortepianie dekafonicznym!