Ułatwienia dostępu

Rozoom

Nauka&hobby: wspinaj się z fizyką [video]

  • Tekst: Piotr Żabicki
Nauka&hobby: wspinaj się z fizyką [video]

Wspinamy się. Łapiemy równowagę. Przechodzimy w bok i do góry. W końcu dajemy radę przemieszczać się w przewieszeniu. Jak to zrobić? Wiedza z fizyki pomoże odpowiedzieć na to pytanie i na szereg innych np.: jak się mniej męczyć lub jak znaleźć własny środek ciężkości i ustawić go tam, gdzie trzeba. Przy okazji dowiemy się do czego przydaje się tarcie, czym jest przeciwwaga i dlaczego warto oprószyć ręce magnezją.

W kolejnym odcinku NAUKA&HOBBYPatrycja Pakońska z Cogiteonu – fizyczka i amatorka wspinaczki, pod czujnym, eksperckim okiem Mateusza Mazura, instruktora wspinaczki z mysticlimb.pl pokazują, że nauka objawia się nie tylko w podręcznikach akademickich lub kosmicznych misjach NASA. Ona obecna jest w codziennym życiu, np. Waszych pasjach i zainteresowaniach – w tym przypadku we wspinaczce.

Nauka

NAUKA&HOBBY to seria filmów pokazujących praktyczne porady na temat różnych pasji i zainteresowań, uzupełnione o wyjaśnienia naukowe, które te hobby pozwolą skuteczniej realizować. Oglądajcie i komentujcie na FB! Wkrótce kolejne filmy, w których naukowo przyglądamy się m.in.: hodowli psów, narciarstwu i roślinom doniczkowym.

Praktyczne wskazówki + wiedza naukowa.  Dlaczego dla fizyka wspinaczka to „taniec środka ciężkości”? Jak można wykorzystać ruch ciała, by się mniej męczyć? Czy warto docisnąć biodra do ściany czy może ustawić je w pewnym oddaleniu? Czym jest przejście w dachu? Dlaczego ważne jest by wisieć w linii chwytu? Kiedy asekurujący może polecieć na linie w górę ?…


Nauka&hobby. Wspinaj się z fizyką. ZAPRASZAMY! 

Podobne artykuły