Ceramika – od projektu po pierwszy wypał [video]. Seria Nauka&hobby
- Tekst: Piotr Żabicki
Bierzemy trochę odpowiedniej ziemi. Masa jest miękka, doskonale nadaje się do kształtowania. Potem to nasze ulepione “coś” wsadzamy do pieca. Rzecz twardnieje i nabiera całkiem odmiennych właściwości. W końcu staje się naczyniem lub rzeźbą. To fenomen, który nazywa się – CERAMIKA! O tym jak zacząć mówimy w tym odcinku Nauka&hobby.
Jakie właściwości ma ceramika? Jakiej ziemi, a właściwie gliny używać? Czy dodawać do niej wody? Jak można glinę kształtować. W jaki sposób łączyć poszczególne części? Jak je zmieniać i modelować detale? Dlaczego glinę trzeba zbić? – to tylko niektóre z pytań, które pojawiły się, gdy powstawał ten poradnik ceramiki. Możemy traktować go jak zestaw wskazówek, podpowiedzi i zachęt tak dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych pasjonatów lepienia z gliny.
Z pewnością podczas pierwszych kroków w ceramicznych działaniach pojawią się też inne pytania, np.: jakimi narzędziami można sobie w ceramice pomagać? Co to jest szamot? Do czego używa się oczek i dlaczego w ceramice ważny jest dobry wałek? Niemniej ważne mogą się okazać kolejne zagadki: co np. oznacza, że naczynie “ma spiek” i że trzeba je “wypalić na biskwit”? lub jak przygotować nasze wyroby do wypału? Czy po prostu: ceramika – jak zacząć?
Ceramika – to nie jest trudne
Czytając powyższe zestawienie pytań, można dostać zawrotu głowy, a w umyśle jak dzwon zabrzmi wątpliwość: o rany – ile tego? 🙂 Nie, nie, nie – to nie takie trudne. Możecie przekonać się sami, że podstawy ceramiki są do ogarnięcia, a sama ceramika to świetne hobby!
W kolejnym odcinku Nauka & hobby, zagościliśmy u Dominiki Stanek, instruktorki ceramiki z Klubu Kultury Wola. Podczas rozmowy o ceramice i w trakcie lepienia doniczek ekspertce towarzyszył Piotr Żabicki, popularyzator nauki z Cogiteonu. W samych działaniach ceramicznych nauki jest mnóstwo, a poznanie tych naukowych odniesień pozwoli uniknąć rozczarowań i zaprzyjaźnić się z tą sztuką. Naprawdę warto!
Ostatnio dodane do Rozoom