FAQ | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Wyjaśniamy zagadnienia związane z planowaną budową obiektu przy al. Bora-Komorowskiego oraz bieżącą działalnością centrum

Cogiteon powstaje z myślą o potrzebach mieszkańców Małopolski. Zajęcia prowadzone w specjalistycznych laboratoriach i pracowniach będą wspierać i uzupełniać edukację szkolną. Dla przykładu: urządzenia CNC, drukarki 3D, wycinarki laserowe, generator Van de Graaffa, liofilizatory i dygestoria nie stanowią standardowego wyposażenia każdej szkolnej pracowni. W Cogiteonie będzie można z nich skorzystać. Możliwe, że niektórzy nasi goście zrobią to pierwszy raz w życiu. I o to chodzi!

Zwiedzający wystawę, dzięki eksperymentowaniu i urządzeniom interaktywnym, poznają najważniejsze wątki związane z funkcjonowaniem człowieka. Biologia, działanie w zbiorowościach, poznawanie otaczającego świata czy przyszłość – to zagadnienia ważne dla każdego. Trudne tematy przedstawimy w prosty sposób. Oto nasza misja!

Cogiteon będzie atrakcyjną alternatywą do miejsc typowo rozrywkowych i tradycyjnych muzeów. Takich instytucji, dostępnych przez cały rok, nie ma w Małopolsce aż tak wiele. Region, w którym działa wiele uniwersytetów, akademii i szkół wyższych zasługuje na własny ośrodek popularyzowania wiedzy.

Szkic dwóch eksponatów. Po lewej rzut z góry "zakażonej ulicy", po prawej ścieżka zwiedzania "maszyneria w układzie pokarmowym"
Dwa z wielu szkiców eksponatów wystawy stałej. Rys. Martyna Majk.

Celem Cogiteonu jest popularyzacja wiedzy z użyciem nowatorskich metod.
W budynku znajdą się:
– wystawa stała o człowieku z interaktywnymi eksponatami do samodzielnego eksperymentowania (ekspozycja będzie podzielona na 5 części tematycznych) – to przynajmniej kilka godzin doświadczeń i zabawy z nauką w tle,
– laboratorium chemiczne,
– laboratorium fizyczne,
– laboratorium biologiczne z dostępem do szklarni,
– laboratorium z zapleczem kuchennym,
– pracownia robotyczna z dostępem do drukarek 3D, wycinarek laserowych itp.,
– pracownia do prowadzenia zajęć technicznych,
– dziecięca akademia rozwoju młodszych dzieci,
– strefy emocji,
– sala konferencyjna, która wykorzystywana będzie m.in. na potrzeby pokazów popularnonaukowych,
– wystawy czasowe.

wizualizacja niebieskiej sali
Scenografia wystawy stałej – wizualizacja jednej z pięciu sal. Projekt: Koza Nostra Studio.

Edukacji sprzyja samodzielne wykonywanie doświadczeń. W Cogiteonie będzie aż 6 specjalistycznych laboratoriów i pracowni. To w nich, przy wsparciu edukatorów, będzie można prowadzić zajęcia chemiczne, fizyczne, biologiczne oraz rozwijać pasje w zakresie techniki i nauki. Oprócz tego zwiedzający będą samodzielnie eksperymentować dzięki urządzeniom wystawy stałej. Tematem interaktywnej ekspozycji będzie każdy z nas – człowiek. Taki zestaw atrakcji nie jest w stanie zaistnieć w internecie. Nie można też przez internet w sposób dostępny dla wszystkich zmysłów z nich korzystać.

Szczegółowe plany architektoniczne, scenariusz wystawy stałej, wytyczne dla producentów eksponatów i sprzętu laboratoryjnego, programy edukacyjne – to wszystko musi powstać na długo przed otwarciem budynku. Oprócz przygotowań już teraz realizujemy działania przybliżające naukę. Od 2019 roku animatorzy Cogiteonu organizują pokazy naukowe dla dzieci i młodzieży. Do 2022 roku nasz Mobilny Projekt Edukacyjny „Naukowiej” planuje odwiedzić wszystkie gminy województwa małopolskiego. Naukę popularyzujemy też w internecie – choćby w serii filmów Nauka&Hobby.

Cogiteon Nauka hobby
Wspinaj się jak mistrz! Fizyka w praktyce to jeden z tematów serii Nauka & Hobby.

Nie, to nieprawda. Choć beton jest obecnie najpopularniejszym materiałem budowlanym, nie on będzie dominował w krajobrazie. Wokół budynku będzie aż 296 drzew i 465 krzewów, a na dachu powstanie ogród spacerowy. Powierzchnia biologicznie czynna będzie zajmować znaczną część terenu. Sam obiekt zostanie wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła i częściowe posadowienie w ziemi pozwolą wykorzystać energię gruntu do ogrzewania i chłodzenia, a system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów.

Oczywiście! Na terenie Cogiteonu będzie 296 drzew, a więc 2 razy więcej, niż było ich dotychczas. Do tego 465 krzewów, łąki kwietne, strefa rekreacji oraz ogród spacerowy na dachu. To będzie zasadnicza zmiana. Tereny na których powstanie budynek, po porzuceniu ich przez działkowców, przekształciły się w dziki, zaniedbany zagajnik i wysypisko odpadów. W zamian powstanie atrakcyjna, zachęcająca do wypoczynku zielona enklawa.

Infografika przezentująca ilość drzew i krzewów na terenie Cogiteonu.
Fragment wystawy planszowej, którą zorganizowaliśmy w Centrum Serenada.

Nie. Teren wokół obiektu nie będzie ogrodzony i na nim zaplanowane są bezpłatne atrakcje. Będzie można pospacerować aleją odkryć naukowych, pobawić się z dziećmi na edukacyjnym placu zabaw lub po prostu przyjść z kocem i odpocząć na trawie, ciesząc się naturą. Z myślą o przestrzeni wspólnej zainstalujemy eksponaty plenerowe. Również na dachu Cogiteonu znajdzie się ogólnodostępny ogród.

Obiekt został zaprojektowany, aby maksymalnie wpasować się w otoczenie. Aby nie dominować będzie częściowo ukryty pod ziemią. Obrys budynku ma kształt trójkąta. W najwyższym punkcie (jednym z wierzchołków trójkąta) osiągnie maksymalną wysokość 23 metrów. To wysokość porównywalna do zabudowy pobliskiego osiedla akademickiego. Kształt budynku przypomina skrzydło, czym nawiązuje do tradycji lotniczych miejsca, gdzie powstaje.

Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa z 2014 roku wskazuje, że powietrze napływa z północy na południe m.in. przez okolice skrzyżowania al. Bora-Komorowskiego z ul. Dobrego Pasterza. Budynek Cogiteonu ma obrys trójkąta z wierzchołkiem skierowanym w stronę alei. Taki opływowy kształt pozwoli powietrzu swobodnie przepływać. Był to jeden z warunków przeprowadzonego w 2017 r. konkursu architektonicznego.

Wizualizacja budynku Coiteonu. Widać przede wszystkim ogród na dachu.
Wizualizacja budynku Cogiteonu. Proj. Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Analizowanych było kilkanaście lokalizacji dla budynku centrum nauki – zabudowanych i wolnych, znajdujących się na terenie Krakowa i poza miastem. Najważniejszymi kryteriami były: dostępność komunikacyjna, gotowa infrastruktura techniczna, wielkość działki (minimum 2ha) oraz koszt i czas jej pozyskania.
Do al. Bora-Komorowskiego można dotrzeć indywidualnymi środkami transportu, jak i komunikacją miejską. Teren jest wystarczająco duży (4ha), aby zmieścić obiekt oraz rozplanować atrakcyjną przestrzeń wokół niego. Wraz z pobliskim Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Czyżynach powstanie atrakcyjny zestaw instytucji publicznych, które będą się wzajemnie uzupełniać.

Nie, ale zależy nam na łatwym i bezpiecznym dojeździe. Najlepszym dla gości i naszych sąsiadów, ale takim, który jest też realny do zorganizowania. Z usług Cogiteonu w dużej mierze korzystać będą rodziny z dziećmi i uczniowie z małopolskich szkół. Ze względu na klasę drogi Al. Bora-Komorowskiego oraz pobliskie skrzyżowania i wiadukt, połączenie jest możliwe wyłącznie od ul. Stella-Sawickiego.

Cogiteon jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego. Budowa obiektu w Krakowie i jego wyposażenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To ponad 150 milionów złotych przeznaczonych tylko i wyłącznie na inwestycję. Bieżąca działalność, związana z obsługą inwestycji oraz działaniami popularyzującymi naukę realizowana jest z budżetu województwa. Centra nauki funkcjonują już w województwie świętokrzyskim, a kolejne powstają w Chorzowie, Katowicach i Rzeszowie. Rezygnacja z budowy Cogiteonu oznaczać będzie bezpowrotną utratę funduszy oraz zmniejszenie szans edukacyjnych dla małopolskiej młodzieży.

Na terenie Cogiteonu będzie ponad 100 interaktywnych urządzeń przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Oprócz tego zajęcia będą prowadzone w 6 specjalistycznych laboratoriach i pracowniach, akademii dziecięcej oraz strefie emocji. Bezpłatnie dostępny będzie naukowy plac zabaw, aleja odkryć naukowych oraz ogród na dachu.

Lokalizacja Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Mapa przedstawiająca okolice w których powstanie budynek Cogiteonu
Return to top of page
Przejdź do treści