Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Udostępnij

Edukatorzy Cogiteonu od ponad 3 lat odwiedzają małopolskie szkoły z widowiskowymi pokazami. 4 listopada byli w Rytrze. Ta wyprawa była setną w historii Mobilnego Projektu Edukacyjnego “Naukowiej”.

„Naukowiej” wystartował w Tarnowie w lutym 2019 roku. Od tamtego czasu przeszedł kilka metamorfoz. Aktualnie Cogiteon ma w swojej ofercie pokazy „Ogień i woda”, które zawierają m.in. doświadczenia z barwnymi płomieniami, wirami wodnymi, ognistym tornado i… wybuchającą puszką.

– Niepozorny, szczelnie zamknięty pojemnik z odrobiną wody wewnątrz i jego nagła eksplozja po podgrzaniu, daje pojęcie o tym jak wielka energia drzemie w naturze – mówi Maciej Gomułka, animator i jeden z autorów scenariusza pokazu „Ogień i woda”. W ten sposób edukatorzy pokazują dzieciom i młodzieży zasadę działania elektrowni. Swoiste starcie żywiołów to temat, który zagościł również w Rytrze, podczas setnej wyprawy.

– Naszym założeniem było, aby odwiedzić każdą małopolską gminę z doświadczeniami, dzięki którym uczniowie doświadczą nauki w praktyce. Te plany częściowo pokrzyżowały ograniczenia pandemiczne. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mimo przeciwności losu, projekt cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. – Tak się złożyło, że przed setną wizytą osiągnęliśmy liczbę ponad 65 tysięcy uczestników  – informuje Piotr Koziarz, rzecznik prasowy centrum.

Fragment pokazy w szkolnej jhali sportowej Widać dwóch edukatorów oraz wysoki słup dymu, który unosi się nad stołem za którym stoją. Na stole odczynniki do przeprowadzania doświadczeń naukowych.

Szkół, które odwiedzili edukatorzy było więcej. – Czasami wizyty obejmują kilka dni oraz kilka placówek w danym regionie – tłumaczy Andrzej Pruchlat, koordynator projektu. W czasie, kiedy nauka odbywała się zdalnie, jego ekipa nagrywała filmy edukacyjne, które trafiły na YouTube. Do tej pory Cogiteon opublikował prawie sto materiałów – od krótkich produkcji w których edukatorzy zachęcają do wspólnego eksperymentowania i tłumaczą proste zjawiska („Zrób to sam”, „Matematyczny sitcom”) po 30-minutowe odcinki z odwiedzin w wybranych zakątkach Małopolski („Naukowiej w podróży”). – Wszystkie nasze produkcje osiągnęły do tej pory ponad 130 tys. wyświetleń – mówi Koziarz.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu funduszy europejskich, dlatego zajęcia w szkołach odbywają się bezpłatnie. Uczestnicy pokazów w setnej szkole otrzymali gadżety z logo Województwa Małopolskiego, a szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki, ufundowane przez wydawnictwa Copernicus Center Press oraz Widnokrąg, z którymi Cogiteon stale współpracuje.

Jak edukatorzy wspominają ponad trzy lata wyjazdów zapakowanym po brzegi dostawczakiem? Zdarza się, że doświadczenia nie wychodzą i nawet te powtarzane wielokrotne potrafią zaskakiwać. – Zamiast spektakularnego samozapłonu z iskrami czasem substancje tylko kopcą – opowiada Maciej. Animatorzy doskonale pamiętają też niektóre odpowiedzi na pytania – że prąd się bierze z gniazdka, w butelce nic nie ma (pomimo, że znajduje się w niej powietrze), a ropa (naftowa) bierze się z oka. – Jeszcze sporo pracy przed nami – śmieje się Andrzej.

Widok na budowę siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon z góry. Widać zielony dach, szkielet szklarni oraz żuraw budowlany.

Tej na pewno nie zabraknie, ponieważ w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego właśnie powstaje siedziba centrum nauki. Znajdzie się w niej m.in. wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” z ponad setką stanowisk interaktywnych, 6 laboratoriów i pracowni tematycznych, Akademia Dzieci z osobną wystawą o polskiej przyrodzie i salą warsztatową dla przedszkolaków oraz sala konferencyjna. Na dachu obiektu powstanie pierwszy w Krakowie spacerowy ogród z roślinami odwzorowującymi różne zakątki świata. To będzie doskonałe miejsce wypoczynku, punkt widokowy, a także przestrzeń edukacji przyrodniczej. Obok centrum powstanie park, a na terenie zielonym znajdzie się prawie 300 drzew.

Zakończenie robót budowlanych przewidziane jest na sierpień 2023 roku. Jesienią z oferty edukacyjnej Cogiteonu będą korzystać pierwsi zwiedzający. Inwestycja jest realizowana z budżetu województwa oraz funduszy Unii Europejskiej. – Cogiteon to obecnie największy projekt w dziedzinie kultury i edukacji realizowany w Małopolsce – podkreśla Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z 100. wyprawy Mobilnego Projektu Edukacyjnego “Naukowiej”:

Return to top of page
Przejdź do treści