Bank Żywności w Krakowie dołącza do naszych partnerów | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Bank Żywności w Krakowie dołącza do naszych partnerów

Udostępnij

Edukacja żywieniowa odgrywać będzie w Cogiteonie istotną rolę. Dlatego 15 marca podpisaliśmy porozumienie o współpracy z kolejnym bankiem żywności.

Co mamy ze sobą wspólnego?

W nowej siedzibie Cogiteonu powstanie interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”. Jeden z eksponatów poświęcony będzie tematyce ekologicznych kosztów produkcji żywności. W codziennej krzątaninie nie zdajemy sobie czasem sprawy, że różnorodność produktów spożywczych, które goszczą na naszych talerzach zawdzięczamy pracowitości wielu owadów. Na ekspozycji odnajdziemy więc wątek dotyczący roli zapylaczy.

Prócz wystawy stałej, w kwestie żywieniowe, będzie zaangażowane wyjątkowe Laboratorium Smaków. To w nim na talerzu wiedzy zaserwujemy Wam między innymi biologię, fizykę, chemię i geografię, a wszystko to polane smacznym popularnonaukowym sosem! Na prawie 140m2 nowocześnie wyposażonej przestrzeni laboratorium, pod okiem edukatorów, będzie można samodzielnie mieszać, doprawiać, smakować, kombinować, odkrywać, rozwiewać wątpliwości i po prostu cieszyć się nauką!

Porozumienie

dotyczy w szczególności wzajemnego wsparcia przy wdrażaniu idei edukacji żywieniowej, w tym prowadzenia działań popularyzujących naukę, tworzenia i prowadzenia laboratoriów i wystaw, prezentowania i propagowania osiągnieć, organizacji spotkań, ogrodów społecznych, szkoleń i innych wydarzeń odbywających się lokalnie oraz przygotowania i realizacji wspólnych projektów upowszechniających naukę.

Tym samym, Bank Żywności w Krakowie jako drugi z 32 Banków zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności tworzących wspólnotę niezależnych organizacji pozarządowych o statusie stowarzyszenia lub fundacji dołącza do współpracy z Cogiteonem! 1 marca 2022 podpisaliśmy porozumienie z Bankiem Żywności w Olsztynie, w którym skupiamy się głównie na współpracy międzyregionalnej. W przypadku Banku Żywności w Krakowie nasza współpraca będzie odbywać się na gruncie lokalnym, głównie na terenie województwa małopolskiego.

Wózki transportowe wypełnione kartonami z żywnością.

Słów kilka o Banku Żywności w Krakowie

Bank Żywności w Krakowie to zespół zaangażowanych i wykwalifikowanych pracowników i wolontariuszy, którym los drugiego człowieka i naszej planety nie jest obojętny. Na co dzień walczą przede wszystkim z marnowaniem żywności, ubóstwem i niedożywieniem. Swoją misję realizują głównie poprzez systematyczne pozyskanie żywności, magazynowanie otrzymanej żywności, rozdzielenie jej wśród lokalnych organizacji dobroczynnych i placówek pomocy społecznej przed upływem terminu przydatności do spożycia.

Ważnym elementem działalności Banku Żywności w Krakowie jest także działalność edukacyjna. Instytucja ta skupia się na kształtowaniu postaw proekologicznych, przeciwdziałających marnowaniu żywności. Organizuje wydarzenia edukacyjne oraz akcje dobroczynne. Kształtuje postawy prospołeczne i promuje idee wolontariatu. Wspólnie z dietetykami, trenerami oraz kucharzami Bank Żywności w Krakowie realizuje warsztaty, pokazy, wykłady, happeningi, debaty oraz spotkania, między innymi 1000 pierwszych dni dla zdrowia, debaty żywieniowe dla uczniów, liczne projekty takie jak np. Jedz smacznie i zdrowo oraz Nie marnuję żywności, dbam o środowisko.

Działajmy razem!

Dodatkowo warto przypomnieć, że przy Cogiteonie zlokalizowany będzie ogólnodostępny park. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się w nim zorganizować, wspólnie m.in. z Bankiem Żywności w Krakowie społeczne ogrody, czyli ogrody tworzone i prowadzone przez mieszkańców. W takich miejscach, można wspólnie uprawiać warzywa, owoce, zioła czy też kwiaty.

Dzięki współpracy z wieloma instytucjami, między innymi z Bankiem Żywności w Krakowie, jesteśmy pewni, że nasza oferta skierowana dla Was będzie na najwyższym merytorycznym poziomie!


Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi Banku Żywności w Krakowie:

Bank Żywności w Krakowie Bank Żywności w Krakowie (bankizywnosci.pl)

Bezpłatne scenariusze dla szkół przygotowane przez Bank Żywności w Krakowie

Fotografie wykorzystanie w tekście zostały udostępnione przez Bank Żywności w Krakowie.

Return to top of page
Przejdź do treści