Bank Żywności w Olsztynie kolejnym partnerem Cogiteonu | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Bank Żywności w Olsztynie kolejnym partnerem Cogiteonu

Udostępnij

Współpraca pozwoli rozwinąć m.in. działalność Laboratorium Smaków, które powstaje w nowym budynku Cogiteonu.

Banki Żywności to organizacje pozarządowe, które specjalizują się w pozyskiwaniu żywności i jej dystrybucji na rzecz potrzebujących. Ale to nie jedyna ważna misja tych organizacji.

W centralnej części kadru widoczny telerz z sałatką, a nad nim dłonie. Dokładanie kolejnych składników.

Ważnym elementem działalności jest także edukacja! Banki Żywności edukują w zakresie prawidłowego odżywiania i niemarnowania jedzenia, aktywizują społecznie oraz zawodowo, ratują również żywność przed zmarnowaniem.  

1 marca 2022 podpisaliśmy porozumienie z Bankiem Żywności w Olsztynie, jednym z 32 Banków zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności tworzących wspólnotę niezależnych organizacji pozarządowych o statusie stowarzyszenia lub fundacji. 

Bank Żywności w Olsztynie wyróżnia się na tle Banków realizowanymi projektami i innowacyjnością w podejściu do swojej misji. Jest partnerem wielu międzynarodowych i biznesowych działań, stworzył też wyjątkowe miejsce w odrestaurowanym budynku – Kuźnię Społeczną. Miejsce rozwoju przedsiębiorczości, działań społecznych, ekologicznych, aktywizacji zawodowej, społecznej oraz wsparcia NGO-sów z Warmii i Mazur. Przestrzenie  Kuźni Społecznej wpisują się w światowy trend na rynku pracy, w którym działają obok siebie i inspirują nawzajem freelancerzy, mikroprzedsiębiorstwa oraz organizacje społeczne. Sercem tego miejsca jest kuchnia warsztatowa, czyli nowocześnie wyposażona przestrzeń dla profesjonalistów i amatorów związanych z gastronomią. Pod okiem znanych osobistości kulinarnego świata, blogerów, influencerów, odbywają się tu szkolenia, warsztaty i pokazy dla dzieci i dorosłych promujące m.in. ideę zero waste, prawidłowe nawyki żywieniowe, przeciwdziałanie marnowaniu żywności, kulinarne podróże czy ziołolecznictwo 

Co nas łączy? 

W Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon oprócz wystawy stałej będzie 6 wyjątkowych przestrzeni laboratoryjnych, w tym laboratorium smaków o powierzchni prawie 140 m2. To pomieszczenie przewidujemy użytkować jako wieloaspektowe pomieszczenie laboratoryjne, w którym będzie można realizować zajęcia z dziedzin biologicznych, fizycznych, chemicznych, a także zajęć kuchennych. Możliwość współpracy z Bankiem Żywności w Olsztynie oraz Kuźnią Społeczną pozwoli wzbogacić naszą ofertę edukacyjną zarówno w ramach laboratoriów, jak i całego Cogiteonu. Planujemy podejmowanie wspólnych działań, przygotowanie międzyregionalnych projektów, w szczególności tych związanych z żywnością, żywieniem, niemarnowaniem żywności oraz w zakresie zrównoważonej konsumpcji, zielonej ekonomii, w tym także – w przyszłości – projektów badawczych.

4 dzieci w trakcie pracy stoi wokół stołu na którym leżą przybory kuchenne.

Bank Żywności w Olsztynie to wyjątkowy i godny zaufania partner na północy kraju. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna!  Wspólnym celem jest bowiem wymiana doświadczeń, wsparcie merytoryczne, a także wykorzystanie dorobku, potencjału i pozycji każdej ze stron w zakresie działań z dziedzin szeroko związanych z gastronomią i żywieniem. Nasze porozumienie dotyczy w szczególności wzajemnego wsparcia przy wdrażaniu idei edukacji żywieniowej, w tym prowadzenia działań popularyzujących naukę, tworzenia i prowadzenia laboratoriów i wystaw, prezentowania i propagowania osiągnięć, organizacji spotkań, szkoleń i innych wydarzeń oraz przygotowania i realizacji wspólnych projektów upowszechniających naukę.

Będzie się działo! 

Aby bliżej poznać te wyjątkowe instytucje – Bank Żywności w Olsztynie oraz Kuźnię Społeczną zachęcamy do zapoznania się z poniższymi linkami: 

Bank Żywności w Olsztynie https://olsztyn.bankizywnosci.pl/ 
Kuźnia Społeczna https://kuzniaspoleczna.pl/ 
Projekt Speed Up Your Business https://akceleratorspeedup.pl/ 

Fotografie wykorzystanie w tekście zostały udostępnione przez Bank Żywności w Olsztynie.

Return to top of page
Przejdź do treści