Nauka & hobby. Rozbudź swoją pasję! Korzystaj z wiedzy! [video]

Skip links

Nauka & hobby. Rozbudź swoją pasję! Korzystaj z wiedzy! [video]

Udostępnij

Dlaczego wzięliśmy na warsztat hobby? Co łączy hobby z nauką? O co w tym chodzi i po co to wszystko? Czas na małe podsumowanie naszego filmowo-poradnikowego cyklu “Nauka&hobby”.


Piszemy dla Was    Małopolskie Centrum Nauki COGITEON


Zaczęło się od prostego pytania.
W jakich dziedzinach życia wiedza naukowa może być szczególnie ważna?

– W załatwianiu codziennych spraw i obowiązków? Z pewnością! Warto wiedzieć choćby jak działają detergenty czyszczące lub po co i jak stosować drożdże.

– Aby zrozumieć jak działa świat i jakie jest w nim miejsce nas ludzi? Na pewno – ciekawość i pasja poznawania to kluczowe sprawy, w które uwikłana jest nauka. Fascynujące jest na przykład, że komórki w naszym ciele same się przemieszczają, a światło z kosmosu pokazuje nam teraz to, co działo się w odległych galaktykach przed milionami lat.

– W poznawaniu i rozumieniu tego, co działo się dawniej, bo przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość? Jasne, odnosząc się choćby do dawnego budownictwa lub zamieszania z datą początku roku.

– Zwyczajnie:) – w rozrywce, zabawie, aktywności fizycznej. Jak najbardziej. istotne jest przecież jak ulepić największego bałwana lub jak przygotować musujące kule do kąpieli.

A czy jest coś, co łączy te odpowiedzi? Coś co odnosi się zarówno do nauki i życia codziennego, do pasji odkrywania, do historii i doświadczeń,  do rozrywki i spędzania wolnego czasu?
Jest! To właśnie HOBBY!

Trzeba było się nim zająć. Zrobiliśmy to z przyjemnością, w ten sposób zapowiadając nasz cykl:


Ciekawe? Zobacz także: Pomnóż i zajmuj nowe lądy. Bądź szybszy niż Twój rywal!


Pierwsze koty za płoty, czyli patrzymy na Księżyc

Zaczęliśmy z przytupem. Letnia noc, Obserwatorium Astronomiczne UJ, kosmos nad nami i komary dookoła. Kiedy i co najlepiej obserwować na nocnym niebie? Czy potrzebny do tego jest mocny teleskop (niekoniecznie)? Kiedy spadają spadające gwiazdy? To pytania, na które chcieliśmy odpowiedzieć. Chyba się udało. Oceńcie sami.

Trochę sportu i fizyki, czyli lądujemy na ściance wspinaczkowej

Wspinaczka to bardzo fizyczny sport. Nie tylko dlatego że to aktywność fizyczna, ale także dlatego, że wiedza z zakresu fizyki pozwala lepiej zrozumieć co się dzieje i piąć się wyżej. Aż dziw, że nie tylko fizycy są mistrzami wspinaczki. 😉


Ciekawe? Zobacz także: Jak fizyka pomoże Ci szybciej jeździć na sankach i ulepić super bałwana?


Jedziemy na wieś, czyli z kamerą wśród psiaków

Niedługo po wspinaczkowych ekscesach udaliśmy się z kamerą w podróż.
Słoneczny jesienny dzień, wspaniała przyroda dookoła i gromada uroczych psiaków pod nogami. Czy można było sobie wyobrazić lepszy czas?:) Nie mogliśmy się powstrzymać i od razu nakręciliśmy dwa odcinki. Przyglądamy się w nich psu od paszczy po ogon, zwracamy uwagę na szczegóły psiego zachowania i przystosowania. Wszystko po to, by Wasza przyjaźń z psiakami była jeszcze mocniejsza!

Uszczęśliwiamy rośliny, czyli spora dawka botaniki użytkowej

W świecie przyrody jest tak przyjemnie, że postanowiliśmy dalej o nim opowiadać. Tym razem jednak naszym tematem nie były zwierzęta, a rośliny. Z krainy zoologii przenieśliśmy się na obszary botaniki. Na jednej z podkrakowskich działek nakręciliśmy dwa filmy dotyczące opieki nad domowymi roślinami. Światło, woda, podłoże – to trzy szlaki, którymi podążaliśmy odpowiadając na pytanie: czego potrzebują rośliny oraz jak spełnić te wymagania.


Ciekawe? Zobacz także: Kule musujące, zapachem relaksujące


Wytrwale spisujemy pomysły na hobby, czyli wielka lista opublikowana

Po pierwszych filmowych eskapadach przyszedł czas na małe podsumowanie, które… przerodziło się w WIELKĄ LISTĘ HOBBY. Znajdziecie na niej zarówno te pasje, o których mówimy w naszym cyklu, jak i ponad 200 innych. Lista jest przekrojowa i podzielona na działy np. “Historia i skarby w szufladzie”, “Sprawne ręce, pomysłowa głowa” oraz “Naturalnie, że natura”. Czego one dotyczą? Sprawdźcie:)

Rozoom - jakie hobby wybrać?

Dreptamy po lesie, czyli każda pora roku ma swoje przyrodnicze smaczki

Najpierw było chłodno. I to bardzo. Ale też przejrzyście, jasno, klimatycznie. To las jesienny – żywy, choć nieco uśpiony, odkrywający swoje zagadki głęboko schowane latem – pod wielością liści, w gęstwinie roślin. Kilka miesięcy potem wskoczyliśmy w upał. Wielkim czerpakiem odkrywaliśmy zwierzęta żyjące w wodzie. Sprawdzaliśmy jak żyją skrzypy olbrzymie, wybijające się jesienią w niebo. Szukaliśmy też owadów, które podczas naszej pierwszej wizyty szykowały się do snu pod korą martwego drzewa. Zamiast nich, w tym samym miejscu znaleźliśmy…

Plączemy sznurki, czyli zręczne ręce i opowieść o linach

Na kolejne naukowo-hobbystyczne spotkanie umówiliśmy się z Kasią, mistrzynią zaplatania, ekspertką makramy. Spróbowaliśmy czy można tak zaplatać sznurki, by się samemu w tym nie zaplątać (można) i nagraliśmy krótkie poradnikowe video. A nasza makramowa przewodniczka napisała do tego artykuł o sznurach i linach. Bez nich losy naszej cywilizacji mogłyby potoczyć się zgoła inaczej.  CZYTAJCIE I SPRÓBUJCIE MAKRAMY!

Cogiteon Rozoom Nauka&hobby


Ciekawe? Zobacz także: Nie wkładaj ręki do kałuży. Małe godzille już się tam czają 😉


Uprawiamy ścianę, czyli truskawki i mięta w pionie

Nie, że ścianę dosłownie. Ściany nie są zbyt urodzajne;). Chyba że… przywiesimy materiałowe kieszenie, wsypiemy nieco ziemi, posadzimy i podlejemy. Potem już tylko doglądanie, czuła opieka i radość z plonów. Rośliny ozdobne i jadalne – to wszystko jest możliwe nawet na niewielkiej balkonowej ścianie. Jak? Czytajcie o mini OGRODACH WERTYKALNYCH.

Cogiteon Rozoom

Zamieniamy się w fale, czyli amatorskie radio na maksa

Kolejna ścieżka naszej naukowo-hobbystycznej wędrówki zawiodła nas do pokoiku radiowego. Nie, nie słuchaliśmy wiadomości ani koncertu. Najpierw były piski i trzaski, a potem z czeluści pola elektromagnetycznego wyłonił się głos. Tak wessało nas radio amatorskie, czyli komunikowanie się pomiędzy nieznajomymi rozrzuconymi po całym świecie. I tak tez powstał artykuł oraz krótki poradnik video z obsługi RADIA AMATORSKIEGO przez internet.

Cogiteon Rozoom

Gliny ugniatanie, czyli ceramika wciąga! 

Pracownia ceramiczna. Wszędzie narzędzia, pudełeczka, stół, żółte krzesła i półki. I my, upaprani, ciekawi: co, jak i dlaczego? Lepimy. Glina jest miękka, doskonale nadaje się do kształtowania. Potem to nasze ulepione “coś” wsadzamy do pieca. Rzecz twardnieje i nabiera całkiem odmiennych właściwości. Staje się naczyniem lub rzeźbą.


Ciekawe? Zobacz także: Przepis na naukowe gofry


Return to top of page
Przejdź do treści