Nauka&hobby. Ceramika - od projektu po pierwszy wypał [video]

Skip links

Nauka&hobby. Ceramika – od projektu po pierwszy wypał [video]

Udostępnij

Bierzemy trochę odpowiedniej ziemi. Masa jest miękka, doskonale nadaje się do kształtowania. Potem to nasze ulepione “coś” wsadzamy do pieca. Rzecz twardnieje i nabiera całkiem odmiennych właściwości. Staje się naczyniem lub rzeźbą. To fenomen, który nazywa się – CERAMIKA!


Piszemy dla Was    Małopolskie Centrum Nauki COGITEON


Jakie właściwości ma ceramika? Jakiej ziemi, a właściwie gliny używać? Ile i po co wody? Jak kształtować – łączyć, zmieniać, modelować? Dlaczego glinę trzeba zbić?  Jakimi narzędziami można sobie pomagać? Co to jest szamot? Do czego używa się oczek i dlaczego w ceramice ważny jest dobry wałek? Co oznacza, że naczynie “ma spiek” i że trzeba je “wypalić na biskwit”? Jak przygotować nasze wyroby do wypału?

O rany – ile tego? 🙂
Nie, nie, nie – to nie takie trudne. Przekonajcie się sami!

W kolejnym odcinku Nauka@hobby, zagościliśmy u Dominiki Stanek, instruktorki ceramiki z Klubu Kultury Wola. W rozmowie o ceramice i podczas lepienia doniczek ekspertce towarzyszył Piotr Żabicki, popularyzator nauki z Cogiteonu. W samych działaniach ceramicznych nauki jest mnóstwo, a poznanie tych naukowych odniesień pozwoli uniknąć rozczarowań i zaprzyjaźnić się z ceramiką. Naprawdę warto!


Nauka&hobby. Ceramika – od projektu po pierwszy wypał. ZAPRASZAMY! 


NAUKA&HOBBY to seria filmów i artykułów.
Praktyczne wskazówki + wiedza naukowa dotyczące różnych hobby. 
Zobacz np.: Nauka&hobby – PROSTE OBSERWACJE ASTRONOMICZNE | Nauka&hobby – OGRÓD WERTYKALNY | Nauka&hobby: PSIE ZMYSŁY, PSI PYSK
————-
WSZYSTKIE FILMY I ARTYKUŁY

Return to top of page
Przejdź do treści