Komplet wykonawców wystawy stałej | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Komplet wykonawców wystawy stałej

Udostępnij

Sukcesem zakończyliśmy procedury przetargowe. Już wiadomo, że eksponaty wykona 6 firm (z czego 3 są z Krakowa).

O podpisaniu umowy z New Amsterdam informowaliśmy w drugiej połowie maja:
https://cogiteon.pl/2021/05/umowa-eksponaty/
Współpraca z tą krakowską firmą jest o tyle istotna, że w jej pracowniach powstanie scenografia dla całej wystawy i aż 51 urządzeń. To jednak nie wszyscy nasi współpracownicy. 8 lipca podpisaliśmy umowę z ostatnim wykonawcą.

Ekspozycja stała będzie ulokowana w podziemnej części powstającego w Czyżynach budynku. Będzie poświęcona wielkim naukowym marzeniom człowieka, a poszczególne jej części będą opowiadać m.in. o ludzkim organizmie, społeczeństwie, odkrywaniu świata, przyrodzie i technologii oraz kreatywności. Podzielona na pięć sekcji zajmie ponad 2 tys. m² powierzchni.

Wstępna wizualizacja scenografii wystawy stałej
Konkursowa koncepcja scenografii wystawy stałej.

Zespół Cogiteonu we współpracy z naukowcami z różnych dziedzin wiedzy zaprojektował ponad setkę urządzeń przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Większość z nich powstała specjalnie na potrzeby naszego centrum. To oznacza, że wystawa Małopolskiego Centrum Nauki będzie niepowtarzalna. To stawia szczególne wymagania poszczególnym firmom produkcyjnym.
Ich lista wygląda następująco:

18 eksponatów interaktywnych, 16 scenograficznych oraz 17 multimedialnych dostarczy New Amsterdam (te ostatnie w konsorcjum z NAAV z Bielska-Białej),
9 eksponatów elektronicznych wykona firma Arbuzz z Gdańska,
11 eksponatów mechanicznych wykona CNG System z Krakowa,
12 kolejnych eksponatów mechanicznych wyprodukuje Induforce z Krakowa,
6 eksponatów multimedialnych opracuje Group AV z Warszawy.

Całkowita wartość kontraktów wynosi ponad 20 mln zł. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Widok poziomu minus jeden budynku Cogiteonu
Rzut podziemnego poziomu budynku Cogiteonu. W centralnej części widoczne podłużne sale wystawy stałej. Okręgi nad nimi to strefa wejściowa obejmująca m.in. szatnię i sklep. U dołu rzutu część magazynowa i warsztatowa oraz laboratoria i pracownie tematyczne.

Co warto podkreślić eksponaty powstają również we własnym warsztacie technicznym Cogiteonu. Urządzenia konstruowane są tu zgodnie z filozofią upcyklingu, a więc wtórnego wykorzystania przedmiotów, które przestały być potrzebne w swej pierwotnej funkcji. O drugim życiu „odpadów” można przeczytać na naszym blogu:
https://cogiteon.pl/2019/06/upcycling/

W ten sposób Marcin Słowik stworzył urządzenie, które obrazuje falę stojącą. Podstawą stała się tu stara, nieużywana gitara. Oto timelaps przedstawiający sposób montażu (niemal) gotowego już eksponatu:

Zapraszamy do obserwowania naszego kanału na Twitterze: https://twitter.com/cogiteon, gdzie obok prowadzonych już relacji z postępów prac na budowie siedziby w Czyżynach będziemy publikować informacje o powstających elementach wystawy stałej.

 

Return to top of page
Przejdź do treści