KONKURS "Najdziwniejsze zwierzę" | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

KONKURS “Najdziwniejsze zwierzę”

Udostępnij

Jakie najdziwniejsze zwierzę udało się Wam spotkać lub zobaczyć? Wyniki konkursu.

Z okazji Dnia Dziecka ogłosiliśmy konkurs rysunkowy. Wystarczyło przygotować dowolną techniką pracę przedstawiającą najdziwniejsze spotkane zwierzę i przesłać jej zdjęcie lub skan na adres: konkurs@cogiteon.pl. Spośród nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybrała trzy najciekawsze.

Konkurs towarzyszył premierze książki “Pustynie | Oceany” Wydawnictwa Widnokrąg. Jej autorem jest dr Tomasz Kowalczyk – botanik, przyrodnik i edukator, a przede wszystkim nasz kolega, pracownik Cogiteonu, który czuwa nad organizacją przyszłej pracowni przyrodniczej. Książka ukazała się 20 czerwca pod patronatem naszego centrum.

Ilustracje przygotowała Justyna Styszyńska, graficzka i nauczycielka, która łączy tradycyjne malarstwo z rysunkiem komputerowym.

“Pustynie | Oceany” to pełen ciekawostek, bogato ilustrowany album z ciekawostkami o zwierzętach żyjących w skrajnie odmiennych warunkach. Jak różnorodne organizmy przystosowały się do życia na pustyniach i w oceanach? Odpowiedzi można odnaleźć na stu stronach wydawnictwa. To dwustronny album dla miłośników przyrody, dalekich podróży oraz wszystkich, którzy lubią wiedzieć więcej. Kompendium wiedzy o wodach i pustyniach na Ziemi oraz zasiedlających je mieszkańcach.

Wyróżnione prace z komentarzem dr Tomasza Kowalczyka:

Rysunek przedstawiający wyobrażenie aksolotla - widoczny w środkowej cześci. Wokół wyobrażenie morskich toni.

Wizerunek aksolotla to dzieło 8-letniego Kacpra. Według dr Tomasza Kowalczyka to zdecydowanie dziwne zwierzę, a właściwie… forma zwierzęcia. Aksolotlami nazywamy neoteniczną formę niektórych płazów ogoniastych, np. ambystomy meksykańskiej. „Neoteniczna” to znaczy taka, która jeszcze nie jest dorosła, ale potrafi się rozmnażać – czyli rozmnażająca się larwa. Niekiedy taka forma nigdy nie przekształca się w postać dorosłą.

Wyklejana z papieru postać bazyliszka.
Według 5-letniego Piotra bazyliszek płatkogłowy, który mieszka w Wiwarium łódzkiego ZOO przypomina “skrzyżowanie jaszczurki ze spinozaurem, czyli wymarłym dinozaurem z żaglem”. A oto opis okiem biologa: w naturalnych warunkach żyje nad strumieniami w wilgotnych lasach Ameryki Środkowej. Choć jest dość dużą jaszczurką, stanowi łakomy kąsek dla wielu drapieżników. Polujące na bazyliszki drapieżniki nie spodziewają się jednak, że jaszczurka będzie uciekała – przebiegając po wodzie na drugi brzeg strumienia. Tak, bazyliszki dzięki specjalnej budowie tylnych kończyn, świetnie biegają po wodzie!

Praca plastyczna przedstawiająca ślimaki morskie.

Zwykle ślimaki kojarzą nam się z bezskorupowymi pomrowami zjadającymi warzywka w ogródku… Natalia, uczestniczka konkursu plastycznego “Najdziwniejsze zwierzę” przedstawiła nam inne oblicze ślimaków. To ślimaki morskie: Joruna parva nazywana „morskim królikiem”, niewielkie, ale toksyczne stworzenie, żywiące się gąbkami oraz Costasiella kuroshimae zwana „morską owcą”. Zielony kolor nie jest tu przypadkowy. Costansiella żywi się glonami, potrafi przez jakiś czas utrzymywać w swoim organizmie, pochodzące z pożywienia, aktywne chloroplasty (ciałka zieleni). W ten sposób wspomaga odżywianie przeprowadzając fotosyntezę! Takie zjawisko nazywane jest kleptoplastią.

Zdjęcie przedstawiające okładki książki "Pustynie Oceany"


Regulamin konkursu – najdziwniejsze zwierzę

Rysunek z wnętrza książki przedstawiający kulę ziemską z narysowanymi wokół niej zwiezętami morskimi.
Fragment książki “Pustynie Oceany”

Fragment książki z rysunkami zwierząt pustynnych.
Fragment książki “Pustynie Oceany”

Return to top of page
Przejdź do treści