Audiodeskrypcja i PJM na YouTube | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Audiodeskrypcja i PJM na YouTube

Udostępnij

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Audiodeskrypcja

Filmy z opisem słownym dla osób niewidomych i słabowidzących pojawiły się na kanale YouTube Cogiteonu. Na razie są to trzy filmy z serii “Naukowiej w podróży”. Prezentujemy w nich wyjątkowe atrakcje turystyczne Małopolski. Podczas wypraw edukatorzy centrum wykonują doświadczenia związane tematycznie z odwiedzanymi miejscami.

Już teraz wraz z Cogiteonem można przejść po piaskach Pustyni Błędowskiej, zjechać do podziemi kopalni soli w Wieliczce oraz zrobić doświadczenia w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Pustynia Błędowska powstała w wyniku średniowiecznej katastrofy ekologicznej, a dziś jest jednym z najcenniejszych ekosystemów w Europie. W filmie można sprawdzić m.in. jak z cukru i sody oczyszczonej wyrastają “węże faraona” oraz co powstaje ze stopionego piasku:

Wielicka kopalnia soli to wyjątkowy labirynt. Pod miastem jest około 300 kilometrów korytarzy i ponad 2000 komór. W tym miejscu ekipa centrum nauki tworzy m.in. proste ogniwo z użyciem solanki oraz solne drzewka:

W starej zajezdni połączyliśmy siły z edukatorami Muzeum Inżynierii Miejskiej, aby m.in. sprawdzić jak bardzo wytrzymałe są włosy, czy w przestrzeni kosmicznej słychać wystrzały i czy woda zawsze wrze w temperaturze 100 st. Celsjusza:

Filmy w formacie “Zrób to sam” zawierają opisy słowne na poziomie narracji, dlatego je również polecamy dla osób słabowidzących: https://bit.ly/2LL3ngn. Edukatorzy wyjaśniają w nich różnorodne zagadnienia: m.in. jak wyhodować drzewko awokado, farbować koszulki, stworzyć plastik z mleka, zrobić lampę z kartonu, a także wyjaśniają dlaczego mydło skutecznie chroni przed bakteriami i wirusami.

 

Polski Język Migowy

Te same trzy filmy z serii “Naukowiej w podróży” zyskały również tłumaczenie na Polski Język Migowy. Nie będą to ostatnie produkcje dostosowane dla osób ze specjalnymi potrzebami. W tym roku stworzymy kolejne “dostępne” filmy. Liczymy na konstruktywne komentarze pod już opublikowanymi materiałami, które pozwolą nam stworzyć jeszcze lepsze filmy w przyszłości.

Pustynia Błędowska:

Kopalnia Soli Wieliczka:

Muzeum Inżynierii Miejskiej:

 

Return to top of page
Przejdź do treści