Cogiteon nie wstrzymuje prac | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Cogiteon nie wstrzymuje prac

Udostępnij

24 sierpnia Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków działek, z których część obejmuje teren inwestycyjny, na którym ma powstać budynek Cogiteonu oraz infrastruktura niezbędna do budowy centrum.

Na początku lipca ogłosiliśmy przetarg na Generalnego Wykonawcę inwestycji, a 9 września upływa termin składania ofert. Decyzja MWKZ nie wstrzymuje procedury przetargowej.

To ważne, aby w Krakowie dzieci i młodzież z Małopolski miały szansę na rozwój naukowych zainteresowań. Co ważne, planowany budynek od samego początku powstawał zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, pozyskanymi na etapie konkursu architektonicznego i procesu projektowania. Obiekt nie ingeruje w zabytkowy betonowy pas startowy dawnego lotniska, a kształt budynku i funkcjonalność zielonego dachu, pozwoli dodatkowo go wyeksponować. Postępowanie wszczęte 24 sierpnia dotyczy terenu sąsiadującego z pasem – w przypadku inwestycji Cogiteonu chodzi o tereny jeszcze niedawno zajęte przez pola uprawne i zdewastowane ogródki działkowe.

W planowanym budynku ma funkcjonować wystawa stała o człowieku z ponad 100 eksponatami interaktywnymi oraz 6 laboratoriów i pracowni do samodzielnego eksperymentowania. Zaplanowany jest też duży teren zielony – 296 drzew, 465 krzewów, łąki kwietne i ogród na dachu.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, a prace nad nią trwają od kilku lat – od pozyskania funduszy po projekt budowlany. Dotychczas na przygotowanie inwestycji zostało wydatkowanych ponad 18 mln zł.

Return to top of page
Przejdź do treści