Ruszył przetarg na generalnego wykonawcę budynku | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Ruszył przetarg na generalnego wykonawcę budynku

Udostępnij

Zapraszamy do składania ofert. Pełna dokumentacja dostępna jest na Platformie Zakupowej.

W budynku, który powstanie w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca ok. 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie 6 laboratoriów i pracowni.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY POSTĘPOWANIA
Wybór Generalnego Wykonawcy zadania pn. “Budowa budynku Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon”

W tym roku rozpocznie się budowa Małopolskiego Centrum Nauki. 29 czerwca władze Cogiteonu ogłosiły przetarg na wykonawcę obiektu. Na złożenie ofert jest czas do pierwszej połowy sierpnia.Małopolska Fundusze Europejskie

Opublikowany przez Telewizja Małopolska Środa, 1 lipca 2020

– Instytucja powstała, aby wspierać edukację i popularyzować wiedzę, głównie wśród dzieci i młodzieży. Każdym mieszkaniec Małopolski znajdzie coś dla siebie. W miejsce zaniedbanych i niedostępnych terenów, będących kiedyś dzikimi ogródkami działkowymi, powstanie atrakcyjny teren rekreacyjny – deklaruje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Na dachu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m2. To wielkość odpowiadająca niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu znajdą się rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne. Cały teren zielony będzie miał powierzchnię dwa razy większą od krakowskiego Parku Strzeleckiego i – co ważne – będzie dostępny bezpłatnie.

Budynek z rozwiązaniami proekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii, którą mamy pod nogami. Pompy ciepła pomogą w lecie chłodzić obiekt, a w zimie dodatkowo go ogrzewać. Dzięki temu dużo mniejsza ilość dwutlenku węgla trafi do atmosfery, a centrum będzie tańsze w utrzymaniu. Dodatkowo nowoczesny system BMS pozwoli na optymalne wykorzystanie energii.

Przy projektowaniu architekci uwzględnili kanał przewietrzania miasta. Zaplanowany obiekt ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Opływowy kształt sprawi, że powietrze będzie swobodnie przepływać.

Projekt powstał w efekcie konkursu architektonicznego, rozstrzygniętego w lutym 2018. Wygrała go wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner.

– Od dwóch lat trwały intensywne prace, których efektem jest 50 segregatorów dokumentacji projektowej – mówi Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. – Budynek zaplanowany jest na terenach, będących w przeszłości częścią Strefy Aktywności Gospodarczej. Powstanie na nich instytucja kultury, a nie kolejny biurowiec czy osiedle – zapewnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Trwa procedura zwiększenia budżetu projektu do 226 mln zł. Kwota obejmuje zarówno budowę siedziby centrum nauki, jak również powstanie ekspozycji stałej oraz zakup wyposażenia. Co ważne, prawie 70% środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury województwa małopolskiego. Choć nie ma jeszcze budynku, centrum już działa. Kiedy to jeszcze było możliwe, edukatorzy odwiedzali szkoły w regionie. Z pokazów popularnonaukowych do tej pory skorzystało około 44 tys. osób.

Return to top of page
Przejdź do treści