Cogiteon na YouTube | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Cogiteon na YouTube

Udostępnij

Rozwijaj swoje pasje i eksperymentuj w domu

Przez ponad rok edukatorzy Cogiteonu jeździli z pokazami popularnonaukowymi do małopolskich szkół. Do tej pory z takiej formy kontaktu z nauką skorzystało prawie 44 000 dzieci i młodzieży. W związku z epidemią koronawirusa edukacja przeniosła się do internetu, a centrum nauki zamieniło się w studio filmowe.

Na naszym kanale YouTube znajdziecie filmy o tym jak prowadzić proste obserwacje astronomiczne, jak zadbać o swojego szczekającego pupila oraz wskazówki pomocne przy wspinaczce ściankowej. W serii filmów “Nauka & Hobby” prezentujemy praktyczne porady na temat różnych pasji i zainteresowań (uzupełnione o wyjaśnienia naukowe), które pozwalają hobby skuteczniej realizować:

Andrzej, Maciej i Karol – edukatorzy Mobilnego Projektu Edukacyjnego “Naukowiej” przedstawiają z kolei swoje pomysły na to, co można robić podczas domowej izolacji.

Jest kleista, lepka, a dłoń w niej zanurzona grzęźnie jak w betonie. Brzmi jak dobra zabawa? Tak właśnie zachowuje się ciecz nienewtonowska. Co to jest i jak ją przygotować? Andrzej Pruchlat miesza ze sobą skrobię ziemniaczaną z wodą i eksperymentuje:

Maciej Gomułka zabiera Was do swojego warsztatu i krok po kroku tłumaczy w jaki sposób z nudnego urządzenia zrobić przedmiot, który będzie robił wrażenie. Wystarczy stary pendrive, który bez ryzyka można wykorzystać do wspólnej zabawy. Do tego kilka klocków, proste narzędzia i trochę kleju, aby ze starej przenośnej pamięci zrobić atrakcyjny gadżet w nowej obudowie:

CDEFGAHC – to nie tajemnicze, magiczne zaklęcie. To gama C-dur, czyli podstawowy muzyczny alfabet. Aby się nim posługiwać nie potrzeba kosztownych instrumentów. Karol Wnuk prezentuje w jaki sposób nastroić szklaną harfę i zagrać na grzebieniu. Koniecznie posłuchajcie motywu z “Króla Lwa” oraz “Indiany Jonesa” w jego wykonaniu:

Właśnie powstają kolejne ciekawe materiały, a nasza ekipa nie może się już doczekać, aby je zaprezentować. Dlatego warto nas zasubskrybować klikając w link: https://bit.ly/2WKZMkW

Return to top of page
Przejdź do treści