Cogiteon o wirusach | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Cogiteon o wirusach

Udostępnij

Uwaga na oszustów. Koronawirus stał się ich sprzymierzeńcem.

Pojawia się coraz więcej fałszywych informacji. Choćby ta, że można się zaszczepić na SARS-COV-2! Trzeba tylko uiścić opłatę (??). To nieprawda i naciąganie zdesperowanych ludzi. Zagrożenie koronawirusem wykorzystują też różne osoby i firmy, których preparaty są ponoć niezastąpione w walce z patogenami i wzmacnianiu odporności. Żaden specyfik nie zastąpi higieny osobistej i unikania kontaktów bezpośrednich.

To oczywiście tylko wycinek – bądźmy wyczuleni na sytuacje, gdy ktoś chce zarobić na naszym lęku i emocjach.

Nie cieszy nas ta sytuacja. Czujemy – jako ekipa powstającego centrum nauki – odpowiedzialność za to, by ludzie umieli oddzielić naukę od pseudowiedzy, by mieli spokój w głowach i podchodzili sceptycznie do niby-łatwych rozwiązań i niby-oczywistych podpowiedzi.

Dlatego uruchomiliśmy nasz cykl #koronawirus_tylko_FAKTY na Facebooku, do czytania którego zachęcamy. Zdajemy sobie równocześnie sprawę, że internet nie zastąpi doświadczenia, a obserwacja eksperymentu na pokazie nie dorównuje własnym odkryciom w dobrze wyposażonym laboratorium.

W labach: biologicznym oraz chemicznym (to dwa z sześciu, które powstaną w naszym nowym budynku) i na wystawie temat zagrożeń zajmie ważne miejsce.

Na wystawie pojawi się nawet cały blok doświadczeń pod nazwą „Organizm w zagrożeniu”. W jednym z nich („Zakażona ulica”) poznacie m.in. jak to się dzieje, że jednym kaszlnięciem można kogoś zarazić. Czy gdy zakrywamy usta także jest to możliwe? A gdy ktoś stoi od nas daleko? Będziecie się o tym mogli przekonać sami. Nie, nikt nie będzie kichał Wam w twarz i liczył wirusy wpadające do gardła. Mamy sposób by to pokazać w sposób bezpieczny, ale bardzo wymowny! To naprawdę robi wrażenie.

Tymczasem trzymajcie się zdrowo. Czytajcie i sprawdzajcie informacje. Jesteśmy po to, by Wam w tym pomagać!

Zachęcamy do śledzenia, racjonalnego myślenia i spokoju!

szkic eksponatu

Return to top of page
Przejdź do treści