
Podsumowanie roku 2019
Co roku Województwo Małopolskie przygotowuje Raport dotyczący działalności kulturalnej. Oto nasze podsumowanie, które znajdzie się w gotowym wydawnictwie.
Najważniejsze…
11 lutego 2019 rozpoczął działalność projekt edukacyjny „Naukowiej”. Od tego dnia animatorzy Cogiteonu odwiedzają poszczególne gminy Województwa Małopolskiego, gdzie we współpracy z lokalnymi władzami oraz szkołami podstawowymi, prowadzą pokazy popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży. Początkowo przedsięwzięcie było realizowane przy wsparciu wystawy mobilnej. Od lutego do czerwca 2019 roku ekspozycję zobaczyło ponad 12 tysięcy zwiedzających. Do końca roku edukatorzy Cogiteonu odwiedzili 58 gmin, a w naukowych spotkaniach uczestniczyło łącznie prawie 35 tysięcy osób.
Od 19 marca wiadomo jak mogą wyglądać przestrzenie wystawy stałej w przyszłej siedzibie Cogiteonu. Koza Nostra Studio z Krakowa wygrało konkurs na wstępną koncepcję scenografii. Pierwotny projekt dopracowywany był do połowy lipca. Każda z 5 sal ma mieć własny charakter, odpowiadający tematyce sekcji. – Chcieliśmy, aby dzięki dekoracjom przestrzenie ożyły i stały się częścią naukowego spektaklu – tłumaczy jedna z projektantek.
Od końca września Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon posługuje się nowym logo oraz identyfikacją wizualną. Znak zaprojektował Andrzej Dobosz, właściciel dobosz.studio z Poznania. – Idea narodziła się z połączenia litery C z powszechnie rozpoznawalnych znakiem zachęcającym do akcji – tłumaczy autor projektu. Identyfikacja powstała w wyniku otwartego konkursu.
? Planeta? ? Krwinka? ⚛️ Elektron? ? Pacman? ? Włącznik? Zobaczcie jakie inspiracje towarzyszyły powstawaniu naszego logo. Projektant Andrzej Dobosz opowiada o znaku, który pojawił się zaledwie 5 dni temu:
Opublikowany przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon Środa, 2 października 2019
W czasie prac nad narracją wystawy stałej Cogiteon podjął współpracę z wieloma naukowcami, w tym specjalistami nauk społecznych. W listopadzie 2019 kontakt z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został sformalizowany w formie stałego porozumienia. Umowa ma sprzyjać wymianie doświadczeń, ułatwić prezentowanie osiągnięć i realizację wspólnych projektów upowszechniających naukę.
Wystawy stałe
W 2019 roku zespół Cogiteonu kontynuował prace nad koncepcją wystawy stałej o człowieku. Będzie to jedna z najważniejszych przestrzeni w budynku, który powstanie w Krakowie w 2022 roku. 24 i 25 kwietnia odbyły się warsztaty kreatywne pod hasłem: „Zbuduj eksponat do Twojego centrum nauki”. W ciągu dwóch dni około 90 osób wymyślało urządzenia z których chętnie skorzystałoby w przyszłości. Oprócz tego odbył się konkurs na eksponat interaktywny. Najlepsza propozycja okazała się dziełem dwójki 16-latków, wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego w Słomnikach. Zebrane opinie oraz pomysły będą rozwijane w kolejnych miesiącach.
Działalność edukacyjna
Realizowana jest głównie w ramach projektu „Naukowiej”. „Wyprawa na inną planetę” oraz „Science Challenge” to dwa narracyjne pokazy popularnonaukowe przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. W 2019 roku animatorzy odwiedzili szkoły w 1/3 z gmin Województwa Małopolskiego. W ciągu następnych trzech lat ekipa Cogiteonu ma dotrzeć do wszystkich zakątków Małopolski, aby inspirować młodzież do samodzielnego eksperymentowania.
Oprócz prowadzenia stałej działalności popularyzatorskiej Cogiteon uczestniczył też m.in. w Małopolskiej Nocy Naukowców. Tak jak rok wcześniej, instytucja połączyła siły z Muzeum Lotnictwa Polskiego. 27 września gmach MLP odwiedziło ponad 800 osób.
Cogiteon prowadzi na swojej stronie internetowej blog z artykułami przybliżającymi zagadnienia ze świata nauki, a wybrane ciekawostki prezentowane są również na profilach społecznościowych instytucji.
W 2019 roku działalność ta rozszerzyła się o serię filmów „Nauka & Hobby”. Pierwszy z nich wyjaśnia w jaki sposób można prowadzić proste obserwacje astronomiczne: ZOBACZ. Kolejne produkcje przedstawiać będą naukowe oblicze różnorodnych pasji.
https://www.facebook.com/cogiteon/videos/2228573834109162/