Podsumowanie roku 2019 | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Podsumowanie roku 2019

Udostępnij

Co roku Województwo Małopolskie przygotowuje Raport dotyczący działalności kulturalnej. Oto nasze podsumowanie, które znajdzie się w gotowym wydawnictwie.

Najważniejsze…

11 lutego 2019 rozpoczął działalność projekt edukacyjny „Naukowiej”. Od tego dnia animatorzy Cogiteonu odwiedzają poszczególne gminy Województwa Małopolskiego, gdzie we współpracy z lokalnymi władzami oraz szkołami podstawowymi, prowadzą pokazy popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży. Początkowo przedsięwzięcie było realizowane przy wsparciu wystawy mobilnej. Od lutego do czerwca 2019 roku ekspozycję zobaczyło ponad 12 tysięcy zwiedzających. Do końca roku edukatorzy Cogiteonu odwiedzili 58 gmin, a w naukowych spotkaniach uczestniczyło łącznie prawie 35 tysięcy osób.

Od 19 marca wiadomo jak mogą wyglądać przestrzenie wystawy stałej w przyszłej siedzibie Cogiteonu. Koza Nostra Studio z Krakowa wygrało konkurs na wstępną koncepcję scenografii. Pierwotny projekt dopracowywany był do połowy lipca. Każda z 5 sal ma mieć własny charakter, odpowiadający tematyce sekcji. – Chcieliśmy, aby dzięki dekoracjom przestrzenie ożyły i stały się częścią naukowego spektaklu – tłumaczy jedna z projektantek.

Od końca września Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon posługuje się nowym logo oraz identyfikacją wizualną. Znak zaprojektował Andrzej Dobosz, właściciel dobosz.studio z Poznania. – Idea narodziła się z połączenia litery C z powszechnie rozpoznawalnych znakiem zachęcającym do akcji – tłumaczy autor projektu. Identyfikacja powstała w wyniku otwartego konkursu.

Nowe logo Cogiteonu

? Planeta? ? Krwinka? ⚛️ Elektron? ? Pacman? ? Włącznik? Zobaczcie jakie inspiracje towarzyszyły powstawaniu naszego logo. Projektant Andrzej Dobosz opowiada o znaku, który pojawił się zaledwie 5 dni temu:

Opublikowany przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon Środa, 2 października 2019

 

W czasie prac nad narracją wystawy stałej Cogiteon podjął współpracę z wieloma naukowcami, w tym specjalistami nauk społecznych. W listopadzie 2019 kontakt z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został sformalizowany w formie stałego porozumienia. Umowa ma sprzyjać wymianie doświadczeń, ułatwić prezentowanie osiągnięć i realizację wspólnych projektów upowszechniających naukę.

Wystawy stałe

W 2019 roku zespół Cogiteonu kontynuował prace nad koncepcją wystawy stałej o człowieku. Będzie to jedna z najważniejszych przestrzeni w budynku, który powstanie w Krakowie w 2022 roku. 24 i 25 kwietnia odbyły się warsztaty kreatywne pod hasłem: „Zbuduj eksponat do Twojego centrum nauki”. W ciągu dwóch dni około 90 osób wymyślało urządzenia z których chętnie skorzystałoby w przyszłości. Oprócz tego odbył się konkurs na eksponat interaktywny. Najlepsza propozycja okazała się dziełem dwójki 16-latków, wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego w Słomnikach. Zebrane opinie oraz pomysły będą rozwijane w kolejnych miesiącach.

Działalność edukacyjna

Realizowana jest głównie w ramach projektu „Naukowiej”. „Wyprawa na inną planetę” oraz „Science Challenge” to dwa narracyjne pokazy popularnonaukowe przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. W 2019 roku animatorzy odwiedzili szkoły w 1/3 z gmin Województwa Małopolskiego. W ciągu następnych trzech lat ekipa Cogiteonu ma dotrzeć do wszystkich zakątków Małopolski, aby inspirować młodzież do samodzielnego eksperymentowania.

Infografika przedstawiająca statystyki odwiedzin projektu edukacyjnego Naukowiej

Oprócz prowadzenia stałej działalności popularyzatorskiej Cogiteon uczestniczył też m.in. w Małopolskiej Nocy Naukowców. Tak jak rok wcześniej, instytucja połączyła siły z Muzeum Lotnictwa Polskiego. 27 września gmach MLP odwiedziło ponad 800 osób.

Cogiteon prowadzi na swojej stronie internetowej blog z artykułami przybliżającymi zagadnienia ze świata nauki, a wybrane ciekawostki prezentowane są również na profilach społecznościowych instytucji.

W 2019 roku działalność ta rozszerzyła się o serię filmów „Nauka & Hobby”. Pierwszy z nich wyjaśnia w jaki sposób można prowadzić proste obserwacje astronomiczne: ZOBACZ. Kolejne produkcje przedstawiać będą naukowe oblicze różnorodnych pasji.

https://www.facebook.com/cogiteon/videos/2228573834109162/

Return to top of page
Przejdź do treści