Nowe logo Cogiteonu | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Nowe logo Cogiteonu

Udostępnij

Koniec z prostym napisem. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców zadebiutowało nowe logo Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Za nim pójdzie pełna identyfikacja wizualna, przygotowana przez zwycięzcę konkursu – dobosz.studio z Poznania.

Niebieski napis i sygnet oraz czerwona kropka od teraz będą znakami rozpoznawczymi najmłodszej małopolskiej instytucji kultury. Logo składa się z prostych figur geometrycznych: trójkąta oraz kół. – To kształty obecne w architekturze przyszłej siedziby, która powstanie w krakowskiej dzielnicy Czyżyny – zwraca uwagę Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Ale to nie jedyne skojarzenia związane z nową identyfikacją.

– Idea narodziła się z połączenia litery C z powszechnie rozpoznawalnym znakiem zachęcającym do akcji. To podkreśla interaktywny charakter instytucji – tłumaczy Andrzej Dobosz, autor koncepcji. – Nowe logo łączy w spójną całość naszą dotychczasową narrację – podkreśla Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu. – W tych prostych formach można odnaleźć nie tylko włącznik, ale również centrum i scenę. Czerwona kropka może być z kolei postrzegana jako atom, krwinka lub planeta. To ukłon w stronę różnych dyscyplin wiedzy, które będzie można zgłębiać w Cogiteonie – dodaje.

Logo powstało w efekcie konkursu, ogłoszonego 18 kwietnia. Do 31 maja można było zgłaszać propozycje, a 25 czerwca instytucja ogłosiła wyniki. Propozycja przygotowana przez studio Andrzeja Dobosza uzyskała 71 punktów ze 100 możliwych do zdobycia.

– Zależało nam na stworzeniu dynamicznego, elastycznego i nowoczesnego znaku, który będzie się zmieniał w zależności od potrzeb komunikacyjnych – mówi Koziarz. – Logo zaproponowane przez pana Dobosza można w interesujący sposób przekształcać, bawić się nim – mówi Szymański.

Andrzej Dobosz to grafik i fotograf, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Jedna z jego prac znalazła się na Drugiej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych, prezentującej przekrojowo osiągnięcia polskiego projektowania.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon działa od grudnia 2017 roku. Do 2022 roku powstanie budynek, w którym znajdzie się wystawa stała o człowieku, 6 laboratoriów, sala konferencyjna. Na dachu wyrośnie ogród zmysłów, a wokół obiektu znajdą się eksponaty plenerowe oraz aleja odkryć naukowych. Już teraz instytucja prowadzi działalność popularyzatorską w ramach projektu edukacyjnego „Naukowiej”.

Return to top of page
Przejdź do treści