16-latkowie zbudowali eksponat | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

16-latkowie zbudowali eksponat

Udostępnij

Rower, pompa, elektrownia – takiego zestawu tagów można użyć do opisania modelu eksponatu, który uzyskał najwyższe wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Cogiteon. Za trzy lata wielka prądnica będzie częścią wystawy stałej powstającego w Krakowie centrum nauki. Tymczasem przenieśmy się do nieodległych Słomnik.


Zastanawialiśmy się jak można spożytkować energię dzieci, które przychodzą na wystawy – to dla Łucji Reczek i Anny Nowak był punkt wyjścia do prac nad prototypem. Jak się miało okazać, dobry punkt wyjścia.

Bieganie? A może wykorzystanie rowerów? To właściwy trop. Eksponat będzie przedstawiał proces wytwarzania i magazynowania energii jaki odbywa się w elektrowniach wodnych. Energia kinetyczna pochodząca z siły mięśni uruchomi pompy, które wzniosą wodę do wysoko położonego zbiornika. Ta wypuszczona na łopatki turbin wytworzy energię elektryczną. Mniej więcej tak, jak to się dzieje na przykład przy zaporze wodnej w Niedzicy.

Co istotne, model eksponatu powstał w Placówce Wsparcia Dziennego w Słomnikach. Projektowaniem i doskonaleniem bazowego pomysłu zajmowała się dwójka 16-latków: Dominika Młyńska i Maciej Kaczmarczyk. Samo budowanie prototypu zajęło trzy popołudnia. Placówki, taka jak ta w Słomnikach, mają wspomagać rodziny i rozwijać zainteresowania swoich wychowanków. Chyba się udało.

Konkurs na prototyp eksponatu, zorganizowany przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, miał dać odpowiedź na pytanie czego oczekują przyszli odwiedzający. Celem było również zebranie nowych, kreatywnych pomysłów na wyposażenie wystawy stałej. Oprócz gratyfikacji pieniężnej, nagrodą dla uczestników konkursu będzie też możliwość zobaczenia swoich pomysłów na ekspozycji. Ta powstanie za trzy lata.

1 lipca dyrektor Cogiteonu Piotr Szymański spotkał się z młodymi twórcami w Słomnikach oraz wręczył nagrodę.

Wręczenie nagrody. Od lewej: Maciej Kaczmarczyk, Łucja Reczek, Piotr Szymański.

Return to top of page
Przejdź do treści