Zbuduj eksponat - wyniki konkursu | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Zbuduj eksponat – wyniki konkursu

Udostępnij

W jaki sposób działa elektrownia szczytowo-pompowa? Jak rozprzestrzenia się informacja w internecie? Jaki obraz człowieka przedstawiają urządzenia diagnostyczne? To zagadnienia, które przybrały postać eksponatu interaktywnego w konkursie zorganizowanym przez Cogiteon. 11 czerwca ogłosiliśmy listę zwycięzców. 

Zanim przedstawimy najlepsze prace, które staną się częścią wystawy stałej w budynku centrum nauki w Czyżynach, przenieśmy się do Borku Fałęckiego. 24 i 25 kwietnia odbyły się tam warsztaty kreatywne w których uczestniczyło około 90 osób. Początkujący budowniczowie eksponatów poznali tajniki pracy nad urządzeniami. Wyzwanie nie było łatwe – urządzenia mają wyjaśniać zjawiska naukowe, angażować intensywnie, być bezpieczne i samoobsługowe.

Uczestnicy zmagań podzielili się na cztery grupy: przyszłość, psychologia, architektura i środowisko. W każdej znalazł się ekspert, który prowadził swoich ludzi do szczęśliwego finału, a więc budowy prototypu i jego prezentacji. Modele powstawały z materiałów recyklingowych – butelek, kartonowych opakowań, puszek, starych zabawek. W ten sposób powstały proste konstrukcje, które m.in. udawały krainę marzeń sennych, mini-pasiekę, miasto narażone na zanieczyszczenia, statek kosmiczny, który trzeba spakować w daleką podróż.

Podobny system pracy można było przyjąć projektując eksponat do konkursu. Tu efektem również był opis działania i prosty model. Butelki, gumowe rurki, zaworki, listewki, taśma klejąca i styropian posłużyły np. do zbudowania modelu elektrowni szczytowo-pompowej. To opis pracy Łucji Ryczek (77 pkt), która otrzymała drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano).

Urządzenie prezentuje wędrówkę energii pod różnymi postaciami – takimi jak potencjalnej, kinetycznej, elektrycznej. Nocą, gdy miasta śpią, prąd wyprodukowany w elektrowni zasila pompy. Te wtłaczają wodę do wysoko położonego zbiornika. W ten sposób powstaje energetyczny potencjał, gotowy do wykorzystania, kiedy zapotrzebowanie na prąd wzrośnie.

Propozycję, która otrzymała III nagrodę, zgłosił Artur Król (58 pkt). Autor w prosty sposób przedstawił kwestię (braku) prywatności w internecie i zagrożenia z tym związane. Treść raz umieszczona w sieci zaczyna żyć własnym życiem i rozprzestrzenia się bez naszej woli. Próba usunięcia lub skorygowania rozpowszechnionych materiałów często kończy się rozczarowaniem…

„Vitruvia Interior” to tytuł ostatniej wyróżnionej pracy. Brzmi skomplikowanie, choć urządzenia, które opisuje zna prawie każdy. Rentgen, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa pozwalają zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała bez operacyjnej ingerencji. Ale czy na pewno wiemy jak te urządzenia funkcjonują? Przekroje, lampy, układanki i puzzle powinny zachęcić odwiedzających do zapoznania się z tematem. Pracę przygotowała Magdalena Kłodowska (57 pkt).

Jaką ostatecznie postać przyjmą wyróżnione prace? O tym przekonamy się w 2022 roku, kiedy Cogiteon przeprowadzi się do nowego budynku w Czyżynach.

Warsztaty prototypowania, 24-25 kwietnia:

Modele nagrodzonych eksponatów:

Return to top of page
Przejdź do treści