Superinteligencja i zdrowie [podcast] | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Superinteligencja i zdrowie [podcast]

Udostępnij

Ruth Karpinski ze współpracownikami zbadali czy wysoka inteligencja może mieć związek z występowaniem chorób układu odpornościowego i zaburzeń psychicznych. Wnioski są zaskakujące.

Okazuje się, że w grupie wysoce inteligentnych ludzi około trzy razy częściej niż średnio w społeczeństwie pojawiają się alergie, a dwa razy częściej astma. Dwa do trzech razy częściej diagnozuje się u nich dolegliwości związane z zaburzeniami nastroju i lękowymi oraz ADHD.
Jaki mechanizm prowadzi od źródła (którym jest wysoki poziom inteligencji), po deltę – czyli choroby autoimmunologiczne i kłopoty z psychiką? Zerknijcie na infografikę poniżej i posłuchajcie podcastu audycji zROZOOM, emitowanej na falach Radia Plus. Zagadnienie wyjaśnia Piotr Żabicki z Cogiteonu.
To nasz pierwszy udział w tej audycji. Ale nie ostatni! Słuchajcie w piątki po 18 lub wskakujcie na naszą stronę, by wysłuchać podcastu.
Superinteligencja i zdrowie, “zROZOOM”

Dokąd może płynąć rzeka superinteligencji?
Źródło: Karpinski R.I. i inni, “High intelligence: A risk factor for psychological and physiological overexcitabilities”, Intelligence, vol. 66, 2018

Ciekawe? Czytaj także: “Nauka w sztuce. Marie-Anne, chemia i rewolucja!”

 

Return to top of page
Przejdź do treści