„Najfajniejszy dzień w szkole od początku roku” | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

„Najfajniejszy dzień w szkole od początku roku”

Udostępnij

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy działania wystawę mobilną “Naukowiej” odwiedziło 7114 osób. Byliśmy w 17 miejscowościach i przejechaliśmy już prawie 750 kilometrów. Jednak to nie te liczby są istotne. Najważniejsza jest naukowa podróż oraz zabawa poprzez naukę, w której uczestniczą dzieci.

– Naczepa jest przewożona przez ciągnik siodłowy i może wydawać się mała, ale po rozłożeniu ma powierzchnię 60 metrów kwadratowych, a to już takie małe mieszkanko – mówi Gabriela, jedna z animatorek, która obsługuje ekspozycję. Pojazd ma 12 metrów długości i 4 metry wysokości, a po rozsunięciu ścian prawie 5 metrów szerokości. Czym tajemnicza naczepa zaskakuje we wnętrzu?

W pierwszej kolejności natrafiamy na makietę miasta, która służy do edukowania o tym, jak ważna jest jakość powietrza. Wzdłuż ścian zamontowane są rury do mówienia oraz rury poczty pneumatycznej. Ta ostatnia działa za pomocą sprężonego powietrza, dzięki czemu zwiedzający mogą przesyłać sobie wiadomości, albo… zrobić komuś psikusa, wyrzucając dużą ilość piłeczek, które nie zmieszczą się w stacji odbiorczej. Dużym zainteresowaniem cieszy się eksponat służący do badania pojemności płuc. – Dzieci organizują sobie wyzwania, ale to nauczyciele wychowania fizycznego zdecydowanie wygrywają w tej konkurencji – opowiada Magda, animatorka wystawy.

Na pokładzie znajdziemy superlekki i wytrzymały materiał budowlany, który w ponad 90% składa się z powietrza. Można doświadczyć inhalacji solankowej i sprawdzić jak mocno wieje wiatr o prędkości 60 km/h. Wystawa wyposażona jest w kilkanaście urządzeń, ale spokojnie – animatorzy nikogo nie zastawiają samemu sobie.

Naukowiej podbija Małopolskę

Wystawa mobilna wyruszyła w podróż 11 lutego 2019 roku. – Pierwszy wyjazd był wyzwaniem, ale kiedy zobaczyliśmy zadowolone dzieci, ich entuzjazm i pozytywne nastawienie wiedzieliśmy, że tak może być wszędzie – opowiada Gabriela. Wystawa dotrze do każdej małopolskiej gminy. W jednej lokalizacji jest dostępna przez dwa dni, głównie dla dzieci ze szkół, a w wybranych godzinach również dla indywidualnych zwiedzających. – Przez zabawę udało się nam wzbudzić wielką chęć poznawania świata i zainteresowanie nauką. Najbardziej cieszy, kiedy słyszymy jak dzieci rozmawiają między sobą mówiąc „to był najfajniejszy dzień w szkole od początku roku” – wspomina Magda.

„Naukowiej” był już w Tarnowie i okolicach, Małopolsce Zachodniej, a teraz jest na Sądecczyźnie. Do wakacji ekspozycja trafi jeszcze do 12 miejscowości. W czerwcu wróci do powiatu tarnowskiego, a pod koniec czerwca będzie jedną z atrakcji XV Małopolskiego Pikniku Lotniczego.

Return to top of page
Przejdź do treści