10 000 zwiedzających! | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

10 000 zwiedzających!

Udostępnij

11 lutego na Rynku w Tarnowie pojawiła się naczepa z wystawą „Naukowiej”. To był pierwszy dzień działania objazdowej ekspozycji Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Minęły niecałe 4 miesiące od tamtego wydarzenia, a wystawę zobaczyło już 10 000 osób.

30 maja „Naukowiej” dotarł do Woli Rzędzińskiej. Od rana było wiadomo, że tego dnia naczepę odwiedzi 10 000 zwiedzający. Tuż po 9:00 wszystko stało się jasne. To Mateusz, uczeń z VI klasy Szkoły Podstawowej w Woli Rzędzińskiej otrzymał pamiątkowe gadżety z logo Małopolski i Cogiteonu.

– Zainteresowanie ekspozycją jest zgodne z naszymi przewidywaniami – mówi Anna Pieczarka, członek zarządu Województwa Małopolskiego. Wystawa o powietrzu mieści się na 60 metrach kwadratowych i w jednym czasie może z niej korzystać do 30 osób. – Łatwo więc oszacować możliwą liczbę gości – tłumaczy Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Na wystawie znajduje się 13 urządzeń interaktywnych z którymi można eksperymentować. Dzieci i młodzież poznają w ten sposób m.in. naturę wiatru, jego zastosowanie w życiu człowieka, skład powietrza, układ oddechowy. Wola Rzędzińska to 25. miejscowość w której zaparkowała naczepa. Pojazd ma już na liczniku prawie tysiąc przejechanych kilometrów, a to z pewnością nie koniec.

W 2022 roku w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie budynek centrum. Znajdzie się w nim miejsce na wystawę stałą o człowieku. Do tego czasu „Naukowiej” będzie odwiedzał wszystkie gminy w Województwie Małopolskim. I nie tylko. Cogiteon organizuje również pokazy naukowe, więc całkowita liczba osób, która do tej pory skorzystała z oferty centrum jest większa – wynosi już prawie 14 000.

Wystawę mobilną o powietrzu będzie można wkrótce zobaczyć m.in. w Wojniczu, Pleśnej i Tuchowie, a 22 i 23 czerwca w Krakowie, gdzie będzie jedną z atrakcji pikniku lotniczego.

Return to top of page
Przejdź do treści