Naukowiej w porządku - akcja sprzątania! | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Naukowiej w porządku – akcja sprzątania!

Udostępnij

Drzewa, krzewy i trawy, a wśród nich składowiska śmieci. Teren w centrum miasta nie może tak wyglądać. Właśnie dlatego Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon organizuje akcję sprzątania działki w Czyżynach. Możesz dołączyć do akcji, a potem poeksperymentować na wystawie mobilnej!

Miejsce, w którym powstanie budynek Cogiteonu, było częściowo wykorzystywane przez działkowców, ale od kilkunastu lat częściej służy za wysypisko śmieci. Drzewa dobrze maskują krajobraz. Pod nimi znajdują się zużyte torby foliowe, puszki, butelki, a nawet stare opony. – Wspólnie uprzątniemy ten bałagan – deklaruje Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. – Chciałbym, aby to była wspólna akcja – nie tylko pracowników centrum i aktywistów, ale również mieszkańców, którym leży na sercu otaczająca ich przestrzeń – dodaje.

Porządkowanie terenu przy pasie startowym dawnego lotniska w Czyżynach odbędzie się w poświąteczny wtorek 23 kwietnia. Start o 13:30. – Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu, a po akcji do zwiedzania wystawy mobilnej „Naukowiej” – mówi Piotr Szymański. Będzie to pierwsza okazja do zobaczenia ekspozycji w Krakowie. Zbiórka przy przystanku autobusowym „Jurczaka” obok estakady nad al. Bora-Komorowskiego. Potem akcja przeniesie się na teren pasa, gdzie gromadzone będą worki z odpadami. Dołączyć będzie można w każdej chwili. Planowane zakończenie ok. godz. 17:00.

Cogiteon włącza myślenie o środowisku

W centrum nauki, które powstanie w 2022 roku przy al. Bora Komorowskiego, znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku w sieci relacji oraz laboratoria. Jedna z sekcji wystawy będzie dotyczyć powiązań ludzkości z naturą. Na liczącym prawie 1 ha powierzchni dachu budynku będą ogrody zmysłów oraz ogólnodostępna część rekreacyjna, a obok obiektu prawie 2 ha uporządkowanej zieleni z placem zabaw i aleją odkryć naukowych. – Pracujemy nad tym, aby teren w jak największym stopniu był otwarty dla mieszkańców i zwiedzających – mówi Piotr Błachut, główny specjalista ds. budowlanych Cogiteonu.

Teraz zagajnik pełen jest nie tylko śmieci i zarośli. Są tam pozostałości konstrukcji budowlanych oraz resztki ogrodzeń. Drzewa to w większości mało wartościowe orzechy włoskie. – Po zrealizowaniu inwestycji drzew i krzewów będzie dwa razy więcej niż jest ich obecnie – mówi Piotr Błachut.

https://youtube.com/watch?v=b61wqpeMI04%3Fenablejsapi%3D1

Bilans akcji sprzątania to 150 worków pełnych śmieci, wśród których znalazły się stare opony, fotel z Cinquecento, plastikowe wanienki, sterty butów, a nawet… stary  mikroskop.

ZDJĘCIA WYKONANE PRZED AKCJĄ SPRZĄTANIA:

Return to top of page
Przejdź do treści