Co by tu zbadać? Pierwszy miesiąc wystawy "Naukowiej" | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Co by tu zbadać? Pierwszy miesiąc wystawy “Naukowiej”

Udostępnij

Na początku lutego w podróż po Małopolsce wyruszyła pierwsza interaktywna ekspozycja Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. W ciągu miesiąca naczepa z eksponatami przebyła ponad 350 kilometrów, dotarła do siedmiu miejscowości, gdzie zwiedziło ją prawie 3,5 tysiąca osób. Jakie są pierwsze wrażenia? – Wiemy, że w Bochni starszy pan trzyma za nas kciuki, a Maciej jest „naukodziejem” – śmieje się Gabriela, jedna z animatorek.

Pierwsi zwiedzający weszli na pokład naczepy 11 lutego w Tarnowie. Aktualnie wystawa parkuje ponad 100 kilometrów od tarnowskiego Rynku – w Czernichowie. – I taka jest idea, aby naszej opowieści o powietrzu można było doświadczyć wszędzie, zanim wybudujemy centrum nauki w Krakowie – tłumaczy Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Doświadczyć dosłownie, bo urządzenia wmontowane na stałe w ściany pojazdu, są przeznaczone do używania, a nie oglądania. – Na razie wszystko przebiega książkowo, a eksponaty funkcjonują zgodnie z przeznaczeniem – relacjonuje Maciej, animator wystawy.

To istotne, bo aby przekonać się jak działa powietrzna technologia, poczuć prędkość wiatru lub zbudować cząsteczki chemiczne trzeba się trochę nagimnastykować i ruszyć głową. Wystawa jest dostępna bezpłatnie dla zwiedzających indywidualnie pierwszego z dwóch dni wizyty. Odwiedziła już Tarnów, Żabno, Dąbrowę Tarnowską, Brzesko, Bochnię, Chrzanów i Trzebinię. W tym miesiącu będzie w Oświęcimiu, Przeciszowie, Babicach. Lista jest długa i stale aktualizowana.

"Naukowiej" i przewietrzanie miasta

Pyły zawieszone, tlenki węgla, siarki, azotu, benzo(a)piren ? – brzmi groźnie. A to nie wszystkie możliwe składniki #smog.u ? Jak z nim walczyć❓Jeden z eksponatów wystawy "Naukowiej" obrazuje w jaki sposób rozprzestrzenia się dym. Dziś przenosimy Was na ulice naszego miniaturowego miasta.Krakowski Alarm Smogowy, jak się Wam podoba nasza symulacja?

Opublikowany przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon Czwartek, 14 lutego 2019

 

O tym, że misja Cogiteonu ma sens świadczy m.in. wypowiedź jednej ze zwiedzających, która słowami „palenie w piecach to tradycja” skomentowała działanie eksponatu poświęconego walce ze smogiem. Animatorzy mają też inne doświadczenia: „Do czego to dochodzi! Bawię się chemią!” – usłyszała nauczycielka od jednego z uczniów podczas pokazu w Żabnie. – Pewnie dlatego, że podejmujemy tematy związane ze zdrowiem, niektórzy zwiedzający dociekają, co będą mogli u nas zbadać – dodaje Andrzej, animator wystawy Naukowiej.

Oprócz zwiedzania ekspozycji w niektórych miejscowościach odbywają się dodatkowe pokazy naukowe w szkołach, przeznaczone głównie dla młodszych dzieci. Dzięki temu z oferty Cogiteonu skorzystało w ciągu miesiąca łącznie ponad 5 tys. osób. Relacje z odwiedzin można śledzić m.in. poprzez profil „naukowiej” na Instagramie.

Return to top of page
Przejdź do treści