Jak z gry komputerowej | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Jak z gry komputerowej

Udostępnij

Trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Obecnie obiekt powstaje w przestrzeni wirtualnej. Dzięki wykorzystaniu technologii BIM (ang. Building Information Modeling, a więc modelowania informacji o budynku) znamy coraz więcej rozwiązań i szczegółów technicznych.
Budynek w świecie wirtualnym
BIM to nie tylko narzędzie dzięki któremu architekci nie ślęczą już nad kartonami bloku technicznego. To filozofia projektowania i zarządzania inwestycją. Architekci z biura Heinle, Wischer und Partner, które w lutym tego roku wygrało konkurs na siedzibę centrum nauki, przenieśli wizję zwycięskiej pracy do świata wirtualnego.
Programy komputerowe odzwierciedlają te same siły i przeciążenia, na które narażona jest budowla w realnym świecie. Dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną BIM pozwala wygenerować nieskończoną ilość przekrojów 3D i planów. Mało tego. Wirtualny obiekt „zbudowany” jest z konkretnych materiałów dostępnych na rynku. Taki system pracy niezwykle usprawnia proces projektowania, bo już na etapie koncepcji pozwala przetestować wybrane rozwiązania, a także wyeliminować ewentualne kolizje.
Technologia BIM, z której już teraz korzysta Cogiteon, będzie wykorzystywana również w przyszłości do zarządzania gotowym obiektem. Każdy detal budynku będzie miał odzwierciedlenie w systemie komputerowym, a niektóre elementy jego działania będą mogli zobaczyć zwiedzający.
– Aby powstało innowacyjne miejsce popularyzujące naukę, musimy stawiać na najnowsze technologie. Jesteśmy jedną z niewielu instytucji w Polsce i jedyną w Małopolsce, która zdecydowała się na wykorzystanie BIM już na etapie projektowania – mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
Co pod ogrodem?
Budynek Cogiteonu będzie składał się z czterech brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu będzie wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy… pieczenia i gotowania.
W najwyższej bryle, zlokalizowanej przy alei Bora-Komorowskiego, znajdzie się reprezentacyjne wejście do centrum, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła będzie swoistym mózgiem obiektu, pełniąc funkcję administracyjną. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny.
Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji i powiązań, nawiązywać będą detale. Również struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu.
Pierwszy eksponat artystyczny
Łączenie różnych światów i wykorzystywanie nowoczesnych technologii widać nie tylko na etapie tworzenia budynku. – Jesteśmy jednym z niewielu centrów nauki, które tak dużą wagę przykładają do integracji sztuki z nauką – opowiada Piotr Szymański. Właśnie dlatego pierwszy eksponat Cogiteonu został przygotowany przez artystkę – Martę Antoniak, absolwentkę i wykładowczynię Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.
Sztuka jest osobistą wypowiedzią artysty o fragmencie rzeczywistości. Ludzkie ciało od wieków jest głównym tematem dla artystów. Mogą pokazywać to co brzydkie w piękny sposób, lub brzydotę tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się pięknie.
Marta Antoniak, posługując się starą medyczną ryciną z atlasu „Anatomischer Atlas für Studierende und Ärzte” z 1906 roku, stworzyła kolorowy obraz ludzkich płuc. Jej praca odwołuje się nie tylko do motywu przewodniego narracji centrum, ale również do tematyki wystawy mobilnej. „Naukowiej” – wyruszy w podróż po Małopolsce już wkrótce, a praca Marty Antoniak stanie się jednym z elementów opowieści o powietrzu.
Return to top of page
Przejdź do treści