Poczuj oddech nauki | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Poczuj oddech nauki

Udostępnij

Porywające selfie w środku wichury, dostarczanie przesyłek podmuchem, a także… ważenie powietrza. Takie doświadczenia już wkrótce staną się udziałem dzieci z Małopolski. Właśnie powstaje pierwsza mobilna wystawa Małopolskiego Centrum Nauki.

Naukowiej przez Małopolskę
Takiego projektu jeszcze nikt w południowej Polsce nie realizował. W ciągu najbliższych 4 lat wystawa zamontowana w jeżdżącej naczepie odwiedzi wszystkie gminy w regionie. Ambicją powstałej niedawno instytucji jest, aby rozbudzić naukową pasję wśród najmłodszych.
Tematem pierwszego projektu edukacyjnego MCN jest powietrze. Nieprzypadkowo. 135 lat temu profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, skroplili tlen, azot oraz tlenek węgla. Naukowy świat był pod wrażeniem. Kilka lat wcześniej Jan Wnęk niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej zbudował pierwszą sterowalną machinę latającą. Współcześnie największe zainteresowanie wzbudza jakość powietrza i sposoby jego oczyszczania.
Prace trwają
Interaktywną wystawę wyposażoną w eksponaty odnoszące się do człowieka, natury i cywilizacji, będzie można zwiedzać bezpłatnie. W ten sposób instytucja realizuje swoją misję, a także już teraz zachęca do wizyty w centrum w przyszłości. Wiadomo już, że animatorzy MCN odwiedzą w pierwszej kolejności gminy wokół Krakowa, a po wizycie dzieci z miejscowych szkół, wystawa będzie dostępna również dla lokalnej publiczności. Terminy odwiedzin wkrótce znajdą się na stronie www.naukowiej.pl.

Naukowiej artystyczny

Wystawa mobilna jest jedynie zapowiedzią większego projektu, który powstaje w stolicy Małopolski. W 2022 roku MCN wprowadzi się do nowej siedziby, w której znajdzie się stała interaktywna wystawa poświęcona człowiekowi w relacjach. Wśród ponad 200 eksponatów znajdą się również wyjątkowe eksponaty artystyczne, bo jedną z idei MCN jest łączenie nauki ze sztuką.
Ten pomysł zmaterializuje się już na etapie wystawy mobilnej. We wnętrzu naczepy jest miejsce na eksponat artystyczny, który specjalnie dla centrum nauki przygotowuje Marta Antoniak – absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP.
Ludzkie ciało od wieków jest głównym tematem dla artystów. Mogą pokazywać to co brzydkie w piękny sposób, lub brzydotę tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się pięknie. Jaką estetykę przyjmie Marta Antoniak po przestudiowaniu starych medycznych rycin?
Naukowiej przy pasie startowym
Wielkimi krokami zbliża się nie tylko premiera wystawy mobilnej, ale również wielkie święto popularyzatorów wiedzy. Już 28 września, w Małopolską Noc Naukowców, Małopolskie Centrum Nauki zaprasza do gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego. Miejsce tegorocznego spotkania nie jest przypadkowe. W przyszłości budynek centrum nauki znajdzie się w sąsiedztwie lotniczego parku. Na terenie zaprzyjaźnionej placówki odbędą się wyjątkowe, „powietrzne” pokazy i doświadczenia, a animatorzy MCN zadbają o niepowtarzalną oprawę wydarzenia.
Return to top of page
Przejdź do treści