Ambasadorzy na Szlaku | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

Ambasadorzy na Szlaku

Udostępnij

Wiemy jak będzie wyglądała siedziba centrum nauki. Znamy temat wystawy stałej. Mamy także jej nowy podział na poszczególne sekcje! Wszystko to jednak wymaga dopracowania w detalach. W tym właśnie pomagają nam Ambasadorzy MCN. Co zasugerowali nam eksperci?

Rada Ambasadorów MCN powstała pod koniec 2016 roku. Zasiada w niej 18 naukowców, specjalistów i pasjonatów, związanych z różnymi dziedzinami wiedzy. Służą nam radą nie tylko podczas projektowania wystaw, ale także są pomostem między centrum nauki a uczelniami. W sierpniu zespół MCN spotkał się z Ambasadorami, aby zaprezentować dotychczasowy dorobek: przedstawić bryłę projektowanego budynku oraz nowy podział na sekcje wystawy stałej, której tematem przewodnim będzie człowiek.

Projektowany od początku podział ekspozycji na pięć stref po warsztatach z ekspertami nauk humanistycznych zyskał nową charakterystykę. Teraz poszczególne wątki mają się wzajemnie przenikać i uzupełniać. Obecni na spotkaniach naukowcy zgłosili wiele uwag i pomysłów tematów, jakimi można wypełnić poszczególne strefy wystawy. Te ostatnie zyskały nowe robocze opisy:
Człowiek jako jednostka
Człowiek społeczny
Cywilizacja człowieka
Człowiek wobec natury
Człowiek myślący
Ambasadorzy postulowali m.in., aby przedstawić wpływ człowieka na środowisko naturalne oraz sposoby jego ochrony, wyjaśnić w jaki sposób powstają urządzenia, których używamy na co dzień, a także podjąć temat bioniki – czerpania przez człowieka rozwiązań z natury. – Profesorowie zwrócili uwagę, że MCN powinno reprezentować bardzo wysoki poziom merytoryczny, bo głównymi odbiorcami oferty będą uczniowie, którzy jeszcze nie zdecydowali w jakim kierunku będą się kształcić i z jaką dziedziną zwiążą swoją przyszłość – opowiada Piotr Szymański, dyrektor MCN. – Rozbudzanie ciekawości świata to nasza misja – dodaje.
Centrum powinno więc zachęcać do poznawania nauki obiektywnej i aktualnej. Ambasadorzy zasugerowali jakie mogą być potencjalnie interesujące tematy. Zwrócili również uwagę, że do prac nad eksponatami warto zaangażować studentów, szczególnie tych, którzy realizują swoje pasje w kołach naukowych. Możliwe więc, że kolejny tekst o postępie prac nad wystawami będzie dotyczył… konkursu dla studentów.
Return to top of page
Przejdź do treści