"Naukowiej" w całej Małopolsce | Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Skip links

“Naukowiej” w całej Małopolsce

Udostępnij

Zielony” dach pokryty trawą, który będzie produkował tlen i oczyszczał powietrze, nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i zaskakująca bryła budynku – Małopolskie Centrum Nauki będzie bez wątpienia przyciągać wzrok. W piątek, 22 czerwca, Województwo Małopolskie podpisało umowę z biurem architektonicznym na wykonanie dokumentacji projektowej. To kolejny ważny etap w budowie siedziby MCN. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, faktyczna budowa ruszy już za dwa lata. Pierwsi pasjonaci nauki odwiedzą centrum w 2022 roku.
Pod koniec lutego br. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na siedzibę Małopolskiego Centrum Nauki. Wygrał wtedy „pryzmat”, który zaprojektowało biuro Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – podpisanie umowy na wykonanie szczegółowej dokumentacji projektowej. To w oparciu o nią będzie można wystąpić o pozwolenie na budową i ruszyć z samymi pracami. Te mają potrwać do 2022 roku.

– Czekamy wszyscy z wielką niecierpliwością na Małopolskie Centrum Nauki, bo takiego miejsca w naszym regionie jeszcze nie ma. Pomysłowa architektura będzie tu łączyć się z pasją do poznawania świata i eksperymentów, a do tego udowadniać, że można u nas budować ekologicznie. Jestem przekonany, że siedziba MCN będzie nie tylko przyciągać wzrok, ale też budzić podziw – stanowiąc przykład jednego z pierwszych inteligentnych budynków w tej części Polski –
podkreślał marszałek Jacek Krupa, jeden z sygnatariuszy umowy.
Choć prace nad szczegółowym projektem siedziby MCN dopiero się rozpoczynają, główne założenia zostały przedstawione w zwycięskiej pracy konkursowej.  Architekci z biura Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o. stawiają w niej na stworzenie budynku, który świetnie wpasuje się w istniejące otoczenie. Dlatego też przypominająca pryzmat konstrukcja będzie przykryta „zielonym” dachem, na którym ma rosnąć roślinność łąkowa – tu odwiedzający instytucję goście będą mogli odpocząć i cieszyć się zapachem kwitnących roślin. Takie rozwiązanie pomoże też dobrze „wtopić” się budynkowi w otoczenie – zaplanowany ogród, ale także istniejący pas lotniskowy czy pobliskie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dach ma być również wykorzystywany jako trybuny podczas wydarzeń plenerowych organizowanych przez MCN.
Ważny aspektem powstającej siedziby Małopolskiego Centrum Nauki jest wykorzystanie rozwiązań, które sprawią, że budynek będzie możliwie najmniej uciążliwy dla środowiska. Siedziba ma korzystać z tzw. energii gruntu, która w lecie będzie chłodzić budynek, a w zimie – dodatkowo go ogrzewać. Izolację zapewni też „zielony” dach – który będzie minimalizował m.in. nagrzewanie się budynku podczas wakacyjnych miesięcy.
Wizualizacja naczepy przygotowana w ramach dokumentacji projektowej wykonawcy
Ciężarówka pełna eksperymentów
Małopolskie Centrum Nauki ma być gotowe w 2022 roku. Zanim jednak młodzi pasjonaci nauki będą mogli je odwiedzić, czeka ich ciekawy przedsmak – nietypowa wystawa mobilna poświęcona powietrzu. Na pokładzie 13-metrowej naczepy znajdzie się kilkanaście interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatowa, w której animatorzy będą prowadzić zajęcia edukacyjne. Dzieci dowiedzą się tam, z czego składa się powietrze, jakie ma właściwości, a także w jaki sposób można je wykorzystać. Właśnie dlatego projekt zyskał nazwę „Naukowiej”.
Naczepa wyposażona będzie m.in. w poduszki powietrzne, okulary rozszerzonej rzeczywistości, piramidę holograficzną, kompresor czy urządzenia do inhalacji solanką. Eksponaty mają angażować do wspólnej aktywności i oddziaływać na wiele zmysłów. Nie zabraknie kontekstu nauk medycznych, biologicznych, fizycznych i chemicznych, ale również odwołań do literatury czy socjologii.
Mimo ograniczonej przestrzeni (ok. 60 m2 powierzchni) naczepa pomieści jednocześnie do 25 zwiedzających. W ciągu najbliższych 4 lat „Naukowiej” odwiedzi wszystkie 182 małopolskie gminy. Okazjonalnie ekspozycja będzie dostępna podczas różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Oznacza to, że wystawę MCN odwiedzi co najmniej 75 tys. uczniów.
– Ten projekt wyznacza drogę, jaką będziemy podążać. Chcemy by nasze działania przedefiniowały standard działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej – mówi Piotr Szymański, dyrektor MCN.
Aktualnie trwają prace produkcyjne. Pierwsi zwiedzający wejdą na pokład „Naukowieja” jesienią.
Jedyne takie miejsce w Małopolsce
Przypomnijmy, Małopolskie  Centrum Nauki powstanie przy ul. Bora-Komorowskiego w Krakowie. Wśród planów jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja poświęcona zagadnieniom z różnych dziedzin wiedzy, ale też miejsce, w którym będzie można prowadzić zajęcia edukacyjnej i laboratoryjne. Powierzchnia użytkowa budynku ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw.
MCN ma rozbudzać ciekawość nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też starszych odbiorców – w planach będą m.in. organizacje pokazów i imprez popularnonaukowych. Także najbliższe otoczenie MCN ma zachęcać do częstych odwiedzin. Cały teren przygotowany pod centrum zajmie ok. 4 ha.
Koszt realizacji inwestycji – a więc budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia – to ok. 91 mln zł.  Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Biuro prasowe UMWM

Return to top of page
Przejdź do treści